Už podruhé si bývalý agent Státní bezpečnosti Pavel Minařík vyslechl u Krajského soudu v Brně rozsudek za patnáct let starý pokus o podvod. Podle trestního senátu se v roce 1996 pokusil pojišťovnu Kooperativa připravit o čtyřicet milionů korun. Na Ukrajině měl totiž fingovat nehodu avie, která převážela jeho zboží. Krajský soud za to v pátek poslal Minaříka na pět let do vězení. Obžalovaný se na místě odvolal.

Senát vedený předsedou Miroslavem Novákem Minaříka za tento podvod poprvé potrestal před dvěma lety. Poslal ho na čtyři a půl roku za mříže. Vrchní soud v Olomouci pak trest ještě o rok a půl zpřísnil a Minařík musel nastoupit do vězení. „Nejvyšší soud nám poté ale případ vrátil. Podle jeho pokynů jsme proto doplnili důkazy a znovu je zhodnotili. Při rozsudku jsme vycházeli hlavně ze znaleckých posudků. Prokázaly, že auto neshořelo kvůli nehodě, ale protože jej někdo zapálil,“ řekl Novák.

Uplacený svědek?

Minaříka proto potrestal pětiletým vězením. Obžalovanému přitom za podvod hrozilo až dvojnásobné vězení. Senát ale přihlédl k tomu, že Minařík se činu dopustil už před patnácti lety a z pojišťovny nakonec vylákal jen zhruba šest milionů. „Pětiletý trest proto stačí. Obžalovaný navíc musí pojišťovně peníze vrátit,“ upozornil soudce.

Minařík měl nehodu fingovat 15. května 1996. „Tehdy nechal dovézt na Ukrajinu optická vlákna, která tam měl prodat. Zboží si nechal krátce před tím pojistit na čtyřicet milionů korun. Jejich skutečná hodnota byla nanejvýš dva a půl milionu korun. Obžalovaný je ale schválně nadhodnotil,“ uvedl Novák.

Ke stejnému závěru došel už v roce 2009 a Minaříka poslal do vězení. Bývalý agent Státní bezpečnosti si nakonec ve věznici s ostrahou odseděl deset měsíců a pět dní. Koncem loňského roku se do případu vložil Nejvyšší soud. Minaříka propustil a případ vrátil ke krajskému soudu. Nařídil mu předvolat některé svědky, kteří měli vědět o případu víc. Například Minaříkovi obchodní partnery z Ukrajiny nebo svědkyni, které se měl bývalý tajný agent s plánováním podvodů svěřit.

Před senátem znovu vypovídal také řidič Miroslav Valenta, který avii s nákladem řídil. Krátce po nehodě tvrdil, že dostal smyk na olejové skvrně, naboural do patníku a auta pak začalo hořet. Šest let po nehodě si to ale rozmyslel a přišel s verzí, že ho přepadli Minaříkovi společníci Sergej Taraněnko s Petrem Menžeresem a auto zapálili. „Menžeres mi pak hrozil, že jestli je nebudu poslouchat, už se domů nevrátím. Proto jsem o tom nikomu neřekl,“ prohlásil Valenta.

Výpověď změnil až v roce 2002. Podle obhajoby ho tehdy ke změně tvrzení přesvědčila pojišťovna Kooperativa, která nechtěla Minaříkovi celou pojistku vyplatit. „Dala proto Valentovi milion a čtvrt, aby svědčil proti mně. Ve spise jsou o tom doklady. A Valenta, který měl do té doby problémy s penězi, si najednou koupil dům, rybníky a byt pro dceru,“ podotkl Minařík.

Jeho obhájce Milan Staněk navíc upozornil, že výpověď řidiče je jednou z mála, která svědčí proti obžalovanému. „Valenta ji ale od nehody změnil mnohokrát, je proto naprosto nevěrohodný. Nedá se mu skoro věřit ani jeho jméno. A kromě něho proti Minaříkovi vypovídala pouze Olga Novotná. Tvrdila, že jí obžalovaný v roce 1995 vyprávěl, jak plánuje podvést pojišťovnu. Jenže on se s ní tehdy nestýkal. Měli spolu osobní spory a Novotná mu dlužila čtyři sta tisíc korun,“ řekl advokát.

Ještě do Olomouce

Že Valentova výpověď není moc věrohodná uznal i senát. „Je pravda, že ji několikrát změnil. S verzí o přepadení ale korespondují i znalecké posudky a fakt, že Minařík náklad při sjednávání pojistky nadhodnotil. Proto jsme souhlasili s obžalobou,“ vysvětlil postoj senátu jeho předseda Novák.

Pátečním verdiktem ale případ neskončil. Minařík se totiž ještě v soudní síni proti rozsudku odvolal. Případem se proto bude opět zabývat také Vrchní soud v Olomouci.