Hanobení národa a podpora propagace hnutí směřujících k potlačení práv a svobod člověka. To jsou trestné činy, za které dostal letos v lednu mladík z Brna podmíněný trest na osm měsíců s odkladem na dva roky. Ve čtvrtek se proti verdiktu Městského soudu v Brně odvolával. Chtěl by se totiž ucházet o práci potápěče v zahraničí, k tomu však musí mít čistý trestní rejstřík.

„Ondřej Králík byl soudem prvního stupně uznaný vinným za to, že v loňském roce napsal text do takzvaného WC deníku. Ten byl umístěný na pánských toaletách jedné z brněnských čajoven na Dominikánském náměstí. Báseň nazval Konečné řešení,“ přečetl z obžaloby přísedící soudu Petr Hlavina.

Co přesně bylo obsahem provokativní básně u soudu nezaznělo a mladík se k tomu vyjadřovat nechtěl. Jeho obhájce však tvrdil, že šlo o nadsázku se snahou vyvolat debatu. „Úmyslem rozhodně nebylo hanobení. Ondřej Králík nebyl dosud trestaný a k napsání textu se doznal. Je zbytečné, aby měl záznam v rejstříku kvůli takové, s prominutím, blbosti,“ domníval se advokát.

Provokoval kvůli dívce

Mladý umělec svého činu lituje. Tvrdí, že vše vzniklo kvůli dívce arabského původu, která se mu v čajovně zalíbila. Vadilo mu však, že jeden z jejích známých nosil tričko s motivem Mosadu. Obžalovaný to pokládal za provokaci a proto odhodlal k napsání textu, který měl mladíka naštvat. S pochopením se však nesetkal a zaměstnanci čajovny vše oznámili policii.

„Báseň jsem napsal už před několika lety. Chtěl jsem tak zhmotnit klišé nenávistné pseudoideologie a xenofobie s animální podstatou. V čajovně jsem to umístil z čistě prozaických důvodů,“ vysvětloval svůj záměr nepochopený básník, který tvrdil, že je zásadně proti rasismu.

Senát krajského soudu však nepřesvědčil. Státní zástupkyně trvala na tom, že se soud prvního stupně vypořádal se všemi závěry a o trestu rozhodl správně. „Psát takové básně v souvislosti s událostmi, které stály život miliony lidí, je nerozvážné,“ řekla státní zástupkyně.

Poté soudkyně Marie Večeřová Králíkovo odvolání zamítla jako nedůvodné a výši trestu znovu potvrdila. Rozhodnutí zdůvodnila tím, že obžalovanému hrozila trestní sazba od šesti měsíců do tří let. „Králíkův trest je tedy mírný a výchovný,“ uvedla Večeřová.

Králíkovi nejvíce vadí, že kvůli záznamu v trestním rejstříku nemůže pracovat v zahraničí jako potápěč. „Uznávám, že napsání básně bylo velmi nerozumné. Teď mám ale problém se sháněním práce, protože všichni chtějí zaměstnance s čistým rejstříkem,“ posteskl si mladík.