Thomas Smith si před dvěma lety přivydělal na nedokonalosti tehdejšího bankovního systému. Přišel totiž na to, že peníze vybrané v bankomatu z konta účetně zmizí až po dvou dnech. Měl tedy dost času na to, aby účet vybral podruhé. „Objevil černou díru v tehdejším systému,“ konstatoval soudce krajského soudu Jiří Šoukal.

Nepozornosti banky využil Smith v květnu 2007. Nejprve vybral sto padesát tisíc z bankomatu v Brně na Lidické, o třináct minut později si pak nechal vyplatit dalších 172 tisíc na pobočce banky HVB Bank na Kobližné. „Věděl, že peníze na účtu už nemá. Banku tak připravil o 151 tisíc korun,“ zhodnotil Šoukal.

Už loni v říjnu poslal brněnský městský soud Smithe na osmadvacet měsíců do vězení a krajský soud v únoru výši trestu potvrdil. „Smith se ale znovu odvolal, protože nesouhlasil se svojí vinou,“ popsal státní zástupce Zdeněk Matula. Krajský soud však včera podruhé zamítnul jeho odvolání a rozsudek městského soudu potvrdil.

Smithe, který se původně jmenoval Tomáš Langer, znají kvůli podvodům a dalším trestným činům soudy v Česku i Švýcarsku.

Nyní ho v Brně čeká také soud za škodu, které způsobil coby falešný bankéř. Smith se totiž představoval svým klientům jako zástupce banky se sídlem v Londýně a prostřednictvím internetových stránek a inzerátů nabízel úvěry, hypotéky a další produkty.

„Zpravidla využíval pro kontakt s klienty telefon. Při jednání pak zájemce upozornil, že pro krytí nákladů spojených s transakcí je nutné uhradit určitou částku. Ta se pohybovala v řádech desítek tisíc korun. Zálohy však Smith využil pro vlastní potřebu,“ uvedla již dříve jihomoravská policejní mluvčí Soňa Svobodová.