Stačilo pár vteřin, proud horké vody ze sprchy a tříletému hochovi šlo téměř o život. Zatímco opařené dítě připravovali znojemští lékaři k leteckému převozu do Brna, do bytu v centru Znojma mířili policisté.

O případu se dozvěděli od primáře, který se domníval, že klučinovi mohl někdo ublížit vědomě. Tak začalo předloni počátkem října vyšetřování, které přivedlo na lavici obžalovaných znojemského soudu čtyřiadvacetiletou matku vážně zraněného chlapce. Státní zástupkyně ji viní z týrání svěřené osoby.

„Já jsem mu to neudělala,“ tak zněla jediná plačtivě pronesená věta, kterou za hodinu přelíčení pronesla obžalovaná. Ta jinak odmítla vypovídat. Reagovala jen na diskusi mezi soudním znalcem Cyrilem Gergelem a samosoudcem Jaromírem Kapinusem.

„Vedle opařenin našli lékaři u dítěte také pohmožděniny v obličeji a jizvy na zádech. Obžalovaná tvrdí, že dítě bylo neposedné a spadlo s kočárkem,“ shrnul zjištění ze spisu soudce a ptal se znalce, jaký původ podle něj zranění mají. „Ani v jednom případě neodpovídají pádu z kočárku. Pohmožděniny v obličeji odpovídají pohlavkům. Jizvy na zádech se zase podobají tomu, co jsem viděl u jiných dětí popálených cigaretami,“ uvedl znalec s tím, že dítě přímo nevyšetřoval, ale zkoumal předloženou dokumentaci, včetně fotografií.

Obhájce Jiří Bílý zkoumal, zda si chlapec mohl opaření způsobit sám. „Mohlo se třeba stát, že chlapec nějak sám spustil sprchu a její hlavice volně položená na dně vany se vymrštila a začala stříkat. Případně mohla horká voda z ležící hlavice tryskat přímo na chlapce, který stál nad ní,“ uvažoval advokát Jiří Bílý.

Znalec takovou variantu odmítl. „Opaření bylo soustředěno do třísel a na vnitřní stranu pravého stehna. Je zřejmé, že růžice sprchy, ať už ji spustil kdokoliv, musela mířit zepředu na bříško dítěte. Není to sice otázka pro znalce z oboru lékařství, ale osobně si jen těžko dokážu představit, že by se ležící sprcha vymrštila a byť jen chvíli stála vzpřímená jako plivající kobra,“ argumentoval Gergel.

Policisté, kteří ohledávali koupelnu v bytě, kde hoch s rodiči žil, v úterý před soudem uvedli, že teplá voda ve sprše měla až dvaaosmdesát stupňů.
Soudce po výslechu znalce a policistů přelíčení odročil, kvůli vyžádání zdravotní dokumentace hocha od lékařů a z dětského centra, kde nyní žije.
„Policie případ prověřovala již od října předloňského roku. Přezkoumávání okolností trvalo velmi dlouho, trestní stíhání matky pro týrání svěřené osoby policisté zahájili loni v prosinci. Ženě hrozí trest od půl roku do tří let vězení,“ uvedla státní zástupkyně Regina Hloušková.

Týrání dítěte naposledy v Jihomoravském kraji řešil brněnský soud před třemi měsíci. Tehdy poslal do vězení na šest let matku týraného chlapce, otec tam bude ještě o půl roku déle. Dnes devítiletého Dominika jeho rodiče podle soudu týrali nejméně rok. Bili jej a trýznili i hladem.