„Omlouváme se, že jsme se podíleli na smrti vaší dcery.“ Dopis s touto větou mohou v nejbližších dnech čekat manželé Eva a Michal Slavíkovi z Havířova na Karvinsku od vedení Fakultní nemocnice Brno.

Každému z nich navíc musí vyplatit čtyři sta tisíc korun, což je dosud v podobném případě největší odškodné. Přelomový verdikt vydal v pátek brněnský krajský soud. Tříměsíční Nela Slavíková v nemocnici před dvěma a půl lety zemřela po operaci kvůli popáleninám, které jí při ní způsobila vyhřívací poduška.

Biomedica neplatí

Podle Slavíkových může za tragédii také společnost Biomedica, která podušky prodává. Ta však zatím nemusí platit nic. „Neřešíme tady, zda byla Nela popálená vinou lékařů nebo vadou podušky. Důležitá je odpovědnost za psychickou újmu. Tu má v tomto případě nemocnice, a ne společnost, která vyrábí podušky,“ uvedl samosoudce Michal Ryška.

Rodiče původně požadovali po nemocnici tři miliony korun. Psychickou újmu podle nich utrpěl i jejich tehdy dvouletý syn. To ale Ryška odmítl. Navíc zohlednil, že Nela měla rozvinutou rakovinu a pravděpodobně by na ni brzy zemřela.

Právník Slavíkových Prokop Beneš je přesto s rozsudkem spokojený. „Je to precedentní rozhodnutí, které zcela změní pohled na tuto problematiku,“ řekl Beneš. Vůbec poprvé totiž soudce stanovil vyšší odškodnění za neúmyslnou smrt, než bylo dosud maximálních 240 tisíc korun pro jednoho poškozeného.

Členové rodiny už předtím jako mimosoudní vyrovnání dostali 655 tisíc korun. 175 tisíc totiž dostal i bratr Nely Matěj. Slavíkovým však vadilo, že se nemocnice neomluvila. „Nikdo z nemocnice neprojevil lítost nad tím, co se stalo. Jen nám neustále opakovali, že oni za to nemůžou,“ vzpomínala Slavíková. Od soudu si manželé také slibovali, že jasně určí viníka.

Další soud?

Obhájkyně Fakultní nemocnice Brno Hana Krejčí zvažuje odvolání. „Naši lékaři nepochybili. Za smrt holčičky může vadná poduška,“ prohlásila Krejčí. Biomedica naopak dál tvrdí, že její zboží bylo v pořádku a za smrt Nely mohou lékaři bohunické nemocnice. Je tedy možné, že se teď tyto dvě strany budou soudit proti sobě.

Děvčátko lékaři v nemocnici operovali kvůli zhoubnému nádoru na obličeji. Poduška je přitom popálila na čtyřiceti procentech těla. Slavíkovi tvrdí, že lékaři skutečný rozsah popálenin zatajovali. Dítě na jejich následky umíralo patnáct dní. Podušku pak ministerstvo zakázalo používat patnácti nemocnicím, na trhu ale zůstala.

KATEŘINA SLÁMOVÁ