Soud je navíc vyhostil na dobu neurčitou z České republiky. „Nalezené stopy na místě činu jsou dostatečným důkazem, že se činu dopustili tito dva obžalovaní. Soud nemá pochybnosti o vině obou mužů,“ řekl soudce Aleš Novotný.

Podle něj se na vraždě podíleli oba dva, i když důchodce nakonec zřejmě udusil jen jeden z nich. „I druhý se podílel na mechanismu činu, nijak zjevně neprotestoval. Byť fyzicky to bylo z části jednání jedné osoby,“ podotkl Novotný.

Zabitý muž měl zranění po celém těle. „Příčinou smrti bylo zardoušení. Většinu zranění měl muž na přední části těla. Předpokládám, že zlomení žeber způsobily kopance, nebo že si na něj někdo sedl,“ popsal dříve znalec Milan Votava.

Kromě vraždy muže oba cizinci také okradli a následně v domě založili požár, když zapálili skříň. Po činu oba ujeli autem do Rakouska.

Magomed Moldiev Israilov u soudu svou vinu popíral. Trval na tom, že na místě ani nebyl. „Nemohla tam být moje DNA, protože jsem tam nebyl, někdo ji tam podstrčil,“ ohradil se Israilov.

Saidkhuseyn Naurbayev se ukrývá v zahraničí a policisté ho hledají jako uprchlíka.

Proti rozsudku je možné odvolání k Vrchnímu soudu v Olomouci. Státní zástupce Ivan Hrazdira si ponechal lhůtu na odvolání, stejně jako právník Israilova. Obhájce Naurbayeva řekl, že se odvolá.