Za Bartíkův výrok na jeho facebookovém profilu z konce roku 2017 před lednovými prezidentskými volbami požadoval Miloš Zeman odškodnění pěti milionů korun. Bartík o něm napsal, že má rakovinu, odmítá se léčit a zbývá mu pár měsíců života. „Žalovaný je podnikavý v oblasti PR a politickým podnikatelem. Vsadil na jednu notu. Pokud by žalobce nebyl v prezidentské volbě zvolen, nebo pokud by zemřel, byl by žalovaný za hvězdu," vysvětlil částku v závěrečné řeči právní zástupce Zemana Marek Nespala.

Bartík i jeho advokát Pavel Uhl částku i podnikatelský záměr vylučují. „Žalovaný má zájem o věci veřejné bez snahy po dosažení zisku, což je společensky přijatelné," uvedl Uhl. Zároveň poukázal na kauzu Brezina, ve které došlo k přiznání satisfakce padesát tisíc korun. Podle něj zde navíc šlo o intenzivnější zásah do práva na ochranu osobnosti, než v nyní posuzované věci, neboť žalobce jako předseda vlády zaútočil na novináře a tedy i na svobodu projevu.

U soudu prezident Miloš Zeman požaduje pět milionů korun a omluvu po bývalém radním Brna-středu Svatopluku Bartíkovi. Ilustrační foto
Bartík napsal, že prezident má rakovinu. Zemanovi se zatím omluví písemně

Městský soud v Brně se případem zabýval loni v září, kdy rozhodl o povinnosti písemné omluvy a náhradě škody ve výši dvě stě padesát tisíc korun. Omluvu i padesát tisíc Bartík Zemanovi poslal prvního prosince téhož roku. Na zbývajících dvě stě tisíc se však odvolal. Protistrana učinila stejný krok, kdy požadovala soudem zamítnutou částku 4 750 000 korun.

Soud snížil částku na náklady řízení 

Odvolací soud rozsudek Městského soudu v Brně ale v tomto potvrdil. „Relace finančních satisfakcí se v případech závažnějších neoprávněných zásahů do práva na ochranu osobnosti nepohybují v řádu deseti tisíců, jak se žalovaný snaží naznačovat. Ale ani několika milionů, které požaduje naopak žalobce, nýbrž v šestimístných cifrách," zdůvodnil rozhodnutí soudu její předseda Michal Ryška.

Krajský soud ale snížil částku, kterou musí Bartík zaplatit na nákladech řízení. Podle odvolacího soudu městský soud částku nesprávně vyhodnotil. Ke zmírnění soud přihlédl z důvodu vulgárního oznančení žalovaného. Zeman v televizi Barrandov označil Bartíka za svini. Krajský soud však žalobu a požadovanou omluvu z jeho strany zamítl.

Množství munice z války našli policisté na jedné chatě na Brněnsku.
Šokující nález na Brněnsku: chata plná munice, část museli pyrotechnici odpálit

Bartík považuje výši žalované částky požadující ze strany pana prezidenta za šikanózního a mstivého charakteru. Dovolávat se však na rozhodnutí odvolacího Krajského soudu neplánuje. „Jsem rád, že to máme za sebou. Nemíním to dál táhnout," vyjádřil se po jednání. Upozornil ale, že na sehnání financí osloví znovu veřejnou sbírku, protože tolika penězi nedisponuje.

Za právní, nikoliv ekonomické vítězství považuje rozhodnutí soudu právní zástupce Zemana Marek Nespala. „Přečteme si odůvodnění rozsudku odvolacího soudu. Podle toho právně zvážíme a doporučíme, či nedoporučíme dovolání klientovi," vysvětlil advokát.

BARBORA PEŠTÁLOVÁ