Krajský soud Truhlářovou poslal v úterý za ublížení na zdraví na jeden rok do vězení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce Petr Bejšovec si ponechal lhůtu na odvolání. Žena se vzdala práva na odvolání.

Žena ukázala strážníkům prst s krvavým otiskem zubu.
Mladík měl v Brně pokousat svou bývalou partnerku. Kvůli dítěti

Bejšovec při hlavním líčení uvedl, že podle znaleckého posudku byla Truhlářová pod vlivem drog a alkoholu. „I když zranění poškozeného byla relativně lehčí, kvůli svému stavu nebyla obžalovaná schopná manipulovat s nožem tak, aby věděla, že nezabije. Šlo spíše o šťastnou náhodu,“ podotkl Bejšovec.

Obhájce Truhlářové tvrdil, že důchodce ženu sexuálně napadl. „Už dříve byl za podobnou věc pravomocně odsouzen. Bylo dokázáno, že užívá alkohol velmi často a bývá po něm agresivní. Ten den spolu pili,“ řekl.

Sáhla po noži

Žena byla původně obžalovaná z pokusu o vraždu a hrozil jí vyšší trest, soud však věc nakonec překvalifikoval. Usiloval o to i obhájce obžalované. „Pokud soud obžalovanou nezprostí obžaloby, žádám o překvalifikování na pokus ublížení na zdraví,“ sdělil.

Předsedkyně senátu Dagmar Bordovská v rozsudku řekla, že se žena dopustila trestného činu ublížení na zdraví. „Nebylo vyvráceno, že Truhlářová byla vystavena sexuálnímu obtěžování poškozeného. Přesto, že se mohla cítit ohrožená, nebyly splněny podmínky nutné obrany. Obrana tedy neodpovídala útoku,“ oznámila Bordovská.

Truhlářová u soudu projevila lítost. „Nechtěla jsem nikoho usmrtit. On na mě sexuálně naléhal. Lituji, že jsem sáhla po noži. V tu chvíli mě nic jiného nenapadlo,“ vysvětlila. S poškozeným byli v blízkém vztahu. Před třemi lety u něj i bydlela.

Soud, kladívko. Ilustrační foto.
Kvůli úplatkům při přidělování bytů v Brně policisté obnovili trestní stíhání

Soud vzal v úvahu okolnosti trestní minulosti Truhlářové. „Byla podmíněně propuštěná a jednání se dopustila v tomto období,“ upozornila Bordovská. Truhlářová také musí zaplatit přes čtyři a půl tisíce korun Všeobecné zdravotní pojišťovně za léčbu oběti.

ALŽBĚTA KADLECOVÁ