VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Smrt Monyové: Zřejmě jsem ji zabil, řekl u soudu manžel

Brno /ONLINE, FOTOGALERIE, AKTUALIZOVÁNO/ -Přišel uspat sedmiletého syna. Pohádal se s manželkou. Pak vyskočil z okna prvního patra a zranil si patu. Znovu se se ženou pohádal. Ubodal ji kuchyňským nožem. Pak znovu vyskočil z okna. Asi tak mohlo vypadat večer 3. srpna 2011 v domě brněnské spisovatelky Simony Monyové podle toho, jak to ve středu u Krajského soudu v Brně vylíčili předvolaní svědci.

15.2.2012 5
SDÍLEJ:

Manžel spisovatelky Simony Monyové Boris Ingr u Krajského soudu v Brně.Foto: DENÍK/Lubomír Stehlík

Vážení čtenáři, středeční soudní líčení začalo v 8.40 hodin, po celou dobu jsme jej sledovali online. Více pod článkem.

Z vraždy o rok mladší manželky je obžalovaný pětačtyřicetiletý Boris Ingr. Hrozí mu až osmnáctileté vězení.

Podle obžaloby Ingr napadl ženu nejdříve nějakým tupým předmětem. „Uhodil ji do hlavy. Pak ji opakovaně bodal kuchyňským nožem po celém těle. Způsobil jí mnohačetná poranění. Po několika minutách žena zemřela na následky krvácení do břicha a plic,“ popsala útok státní zástupkyně Iveta Eichlerová.

Manželé se v té době už rozváděli. „V červnu jsem se odstěhoval do pronajatého bytu. Chtěl jsem se ale k manželce vrátit. Často jsme si psali sms zprávy a volali jsme si. Nevypadala, že už by mě nikdy nechtěla vidět,“ vypověděl u soudu bez jakýchkoliv známek emocí Ingr.

Chtěl uspat syna

K ženě se stavil, protože chtěl uspat syna. „Odpoledne jsme seděli se Simonou na dvoře, popíjeli jsme víno a poslouchali písničky. Navečer přišel Ingr s lahví vína a bonboniérou. Prosil, jestli by mohl uspat syna. Monyové se to moc nelíbilo, ale nakonec ho nechala jít nahoru,“ konstatovala její kamarádka Gabriela Ondrášková. Po celou dobu útoku seděla na zahradě domu, ve kterém k vraždě došlo.

Po chvíli odešla Monyová do ložnice zkontrolovat syna i manžela. „Slyšela jsem hádku a pláč jejich syna. Pak přiběhla Simona, že Ingr vyskočil z okna. Nechala mi venku hocha, ať ho uklidním a odběhla zpět do domu. Zavřela dveře, takže jsme nemohli dovnitř. To jsem ale zjistila, až když jsem chtěla jít na záchod,“ řekla Ondrášková.

Pak šla spisovatelka za sousedem. „Zrovna jsem na zahradě griloval s přáteli. Zavolala si mě k plotu a řekla, že manžel vyskočil z okna. Chtěla se jít před dům podívat, co se stalo, ale sama se bála. Tak mě prosila, ať jdu s ní,“ pokračoval v popisování události soused Monyové Tomáš Svoboda.

Před domem našla dvojice obžalovaného, jak sedí na zemi. „Snažil jsem se ho přimět, aby odešel, ale on si chtěl s ženou pořád promluvit a vyhazoval mě. Vypadal, že mu nic není, ale stěžoval si na bolesti paty,“ uvedl Svoboda.

Promluva v domě

Nakonec Ingr přiměl spisovatelku, aby s ním šla do domu, že si tam promluví. „Měl jsem hosty a nechtěl jsem se zaobírat manželskými problémy sousedů, tak jsem odešel,“ řekl Svoboda.

Od té doby si ani on ani Ondrášková na zahradě sousedního domu s chlapcem ničeho nevšimli. „Asi za půl hodiny se zahradami přehnalo policejní komando,“ dodal soused.

Ještě před policií ale přijeli záchranáři. Někdo jim ohlásil případ pobodané ženy. „Před domem seděl muž v zakrváceném triku. Tvrdil, že se jen pozvracel červeným vínem, ale byla to krev. Na dotaz, kde je nahlášená pobodaná žena řekl, že se nic neděje. Tvrdil, že manželka s dětmi je na chalupě,“ prohlásil jeden ze záchranářů Přemysl Skopalík.

Když se jeho kolegové dostali do domu, kde našli ženu bez známek života, zůstal na chvíli s Ingrem sám. „Byl také pobodaný, tak jsme ho vzali do sanity a já ho ošetřoval. Najednou začal křičet, ať toho nechám, že jí ublížil a ať jdeme pomoci raději jí. Nevěděl jsem, o co jde,“ sdělil Skopalík. Pak prý muž uvedl, že po činu vyskočil z okna.

Samotný Ingr u soudu vypověděl, že si celý večer vůbec nepamatuje. „Podle vyšetřování policie jsem to ale asi opravdu udělal. Je to hrozná představa,“ konstatoval obžalovaný.

Na to, jak přesně Ingr ke zraněním přišel a co se mohlo v domě stát, se pokusí ve čtvrtek odpovědět předvolaní soudní znalci z oboru soudního lékařství, psychologie i psychiatrie.

ONLINE

15:34 - Soud ukončil výslech na středu předvolaných svědků. Hlavní líčení bude pokračovat ve čtvrtek ráno. Středeční online je ukončen.

15:32 - Na dotaz, zda jeho klient trpí schizofrenií, jak uvedl jeden ze svědků, uvedl Ingrův obhájce Miroslav Klusáček, že je to hloupost.

15:21 - "Manželka vždycky věřila vědě a psychologům. Proto jsem jí nemohl vymluvit, že výsledky mého vyšetření na detektoru lži nejsou správné," dodal k výpovědi Blahy Boris Ingr.

15:06 - "Monyovou jsem upozornil, že její manžel je nebezpečný, ať s ním není sama. Zároveň jsem jí doporučil, ať zavolá policii," uvedl Milan Blaha.

14:54 - Předsedkyně senátu Kancírová se pozastavila nad tím, že agentura poskytující test na detektoru lži se nezajímá o následky svých vyšetření. "Laici jim totiž přikládají obrovskou váhu," upozornila Kancírová.

14:53 - Blaha připustil, že pokud se obžalovaný léčil s psychickými problémy, mohl mít test i špatné výsledky. Před zkoumáním na to upozornil i Monyovou, která si ho najala. Ta prý Blahovi řekla, že její manžel trpí schizofrenií. Blaha si to prý už nijak neověřoval.

14:41 - Souseda vystřídal se svou výpovědí u soudu další svědek - Milan Blaha z bezpečnostní agentury, který prováděl vyšetřování Ingra na detektoru lži. O to ho požádala Monyová.

14:22 - "Když k nám přišel policista, že potřebujeme naše občanky, vypadal, že viděl něco, co ještě nezažil. Byl hodně mladý," tak popsal soused Monyové okamžik, kdy poznal, že se u spisovatelky doma stalo nějaké neštěstí.

14:13 - Po prvním skoku z okna se Ingrovi podle souseda nic nestalo. "Monyová mě požádala, ať se s ní na něj jdu podívat, že se bojí. Ingr ji přemluvil, ať si jdou promluvit dovnitř. Já jsem pak odešel," uvedl soused. Asi za půl hodiny už k domu přijela policie.

14:04 - Skončil výslech kamarádky Monyové. Původně plná soudní síň se pomalu vylidňuje. Teď vypovídá soused spisovatelky.

13:57 - Přítelkyně Monyové potvrdila, že Ingr podstoupil test na detektoru lži. "Zjistila tam, že ji podvádí. Byla z toho hodně špatná. Pak řekla manželovi, ať se odstěhuje," prohllásila.

13:35 - Kamarádka spisovatelky u soudu potvrdila i to, že Ingr Monyovou bil. "Někoklikrát jsem ji viděla s modřinami. Nejdříve tvrdila, že spadla. Pak přiznala, že jí ublížil," sdělila svědkyně. Dodala, že spisovatelce vyhrožoval únosem syna a útěkem do zahraničí.

13:23 - Kamarádka, která Monyové hlídala nejmladšího syna, u soudu uvedla, že v době smrti spisovatelky byla na zahradě domu. Co se přesně stalo, ale neví. Podle její výpovědi seděla s Monyovou na zahradě, když dorazil Ingr. Chtěl uspat syna, což mu žena dovolila. Po chvíli šla Monyová nahoru. Když se vrátila i se synem, řekla, že Ingr vyskočil z okna a zase odešla. Pak už kamarádka hlídající syna viděla až zásah policie.

13:16 - Místo běžných dvou členů vězeňské služby dorazili s Ingrem k soudu tři. Klid v síni hlídá u dveří i jeden příslušník justiční stráže.

13:03 - Lékařku vystřídal u pultu pro svědky její kolega záchranář. Tomu se prý Ingr, když spolu zůstali sami, přiznal, že ženě ublížil. Nechtěl se nechat ošetřit a posílal lékaře do domu, aby pomohl jí.

12:47 - Ingr záchranářům při ošetřování řekl, že šel uspávat syna a usnul u toho. Pak ho prý vzbudila Monyová a následovala hádka. Kdo vzal nůž a bodal, to obžalovaný neřekl.

12:25 - Podle lékařky byl Ingr při příjezdu před domem celý od krve a pořezaný. Byl při vědomí a se záchranáři mluvil. "Pobodaná žena ležela uvnitř už bez známek života," uvedla lékařka. Ta potvrdila, že Ingr pravděpodobně dvakrát vyskočil z okna. Sám jí to řekl při ošetřování.

12:10 - Pokračuje soud s Borisem Ingrem. Začíná výslechem lékařky záchranné služby, která ošetřovala obžalovaného po útoku.

11:55 - Předsedkyně senátu na deset minut přerušila hlavní líčení. Pokračovat bude výslechem dvou svědků.

11:41 - Na dotaz senátu, jestli vraždu spáchal, odpověděl Ingr, že zřejmě ano. "Sám nevím, ale vyplývá to z policejního vyšetřování. Je to ale hrozná představa," uvedl Ingr.

11:30 - Ingr u soudu uvedl, že po rozchodu stále doufal, že vztah s Monyovou se urovná. Ta si s ním prý neustále volala, psala sms zprávy a několikrát se s ním sešla. Vždy to podle něj bylo v klidu a příjemné.

11:11 - Obžalovaný ukončil svou výpověď. Přišel čas na otázky. Předsedkyně senátu Kancírová se snaží zjistit, proč chtěl Ingr podstoupit psychoterapii.

10:55 - V den smrti manželky jel prý Ingr večer uspat syna. "Nepamatuji si ale ani cestu tam. Jen si uvědomuji, že jsem šel asi přes zahradu sousedů a že na mě manželka křičela. Pak vím jen, že jsem asi ležel na autě," vypověděl Ingr.

10:41 - Když se Ingr od Monyové odstěhoval, snášel to prý špatně. Dokonce si domluvil psychoterapii a bral léky na uklidnění.

10:33 - Ingr se snažil vysvětlit i to, proč si Monyová myslela, že ji znásilnil. "Stál jsem u její postele, když spala. Najednou se probudila a tvrdila, že jsem ji teď znásilnil. Muselo se jí to zdát," uvedl obžalovaný.

10:31 - Podle výpovědi obžalovaného ho Monyová přiměla jít na detektor lži. "Ten ale reagoval špatně. Podle výsledků ji nemám rád a tahal jsem z ní jen peníze. To je ale hloupost," řekl Ingr. Pak mu prý manželka řekla, ať se odstěhuje.

10:20 - Ingr vypovídá před soudem po celou dobu věcně. Jako by se ho příběh vůbec netýkal.

10:15 - V posledních dvou letech se manželé podle obžalovaného stále více hádali i prali. Monyová ho prý často vyhazovala z domu. Jednou se Ingr prý pokusil i o sebevraždu. Skončil v nemocnici.

10:04 - První problémy podle Ingra přišly, když si jeho žena začala myslet, že z ní tahá peníze a podvádí ji. "Oba jsme byli temperamentní, tak docházelo ke kolizím," přiznal obžalovaný.

9:55 - Ingr u soudu přiznal, že manželku před několika lety jednou napadl. Uvedl, že toho moc lituje a nikdy se nic podobného od té doby neopakovalo. Se ženou se prý hned druhý den usmířil.

9:45 - Obžalovaný popisuje soužití s Monyovou, vztahy k rodině a narození dítěte. Manželství charakterizuje jako bezproblémové. Možné krize podle něj vyplývaly z chování ostatních.

9:33 -
Ingr začal vypovídat. Uvedl, že o smrti manželky se dozvěděl až v okamžiku, kdy se probudil v nemocnici a neví, co se přesně stalo.

9:20 -
Státní zástupkyně přednesla obžalobu. Ingr měl podle ní manželku po hádce nejdříve udeřit tupým předmětem do hlavy a pak ji opakovaně bodat kuchyňským nožem do celého těla. Simona Monyová zemřela na následky krvácení do břicha.

8:45
- Začíná hlavní líčení. Ještě před počátkem předsedkyně senátu Dana Kancírová informovala o žádosti obžalovaného. Ten prosil soud, aby líčení probíhalo bez veřejnosti. To předsedkyně nepotvrdila, ale oznámila, že s ohledem na práva nezletilého dítěte obžalovaného Borise Ingra může na část procesu veřejnost ze soudní síně vykázat. Zakázala také focení a natáčení obžalovaného.

ČTĚTE VÍCE V TÉMATU DENÍKU ROVNOST:Vražda spisovatelky Monyové

Autor: Zuzana Valíková

15.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 12 200 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchařka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Misijní rodina donum dei [2], Petrov, č.p. 274, 602 00 Brno 2. Informace: Colette Nana, +420 543 235 164.

Informační technologie - Informační technologie Programátor 30 000 Kč

Programátoři počítačových aplikací specialisté. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: První kontak e-mailem, Ukončené středoškolské vzdělání, znalost běloruského jazyka na úrovni rodinného mluvčího. , Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou. Pracoviště: Red hat czech s.r.o., Purkyňova, č.p. 71, 612 00 Brno 12. Informace: Petra Sumerauerová, +420 774 167 469.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební klempíři 13 000 Kč

Stavební klempíři Klempíř. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 13000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt telefonicky (PO - PÁ od 8:00 do 17:00 hod.) nebo emailem., , Místo výkonu práce: Troubsko, Nár. odboje 75/38, 664 41., , Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou.. Pracoviště: Jan marčan, Nár. odboje, č.p. 75, 664 41 Troubsko. Informace: Jan Marčan, +420 604 459 591.

Výroba - Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě. Požadované 12 200 Kč

Ostatní pomocní pracovníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: První kontakt telefonicky., Perfektní zdravotní stav, Souhlas zaměstnavatele se zaměstnaneckou kartou.. Pracoviště: Kbb internationale s.r.o. - 01, Brněnská, č.p. 1027, 665 01 Rosice u Brna. Informace: Radek Čápek, +420 773 699 733.


Organizátoři výstavy pro děti vytvořili speciální naučnou stezku Kosmický výcvik s rakeťákem.
4

Děti projdou kosmickým výcvikem. Zjistí, kolik by vážily na Venuši

Na počest slavného brněnského přírodovědce a zakladatele genetiky Johanna Gregora Mendela v sobotu po jedné hodině odpoledne organizátoři slavnostně zahájili multižánrový festival Mendel je… vědec.
AKTUALIZOVÁNO
18

Kapalný dusík v akci nebo voda tekoucí do kopce. Mendela oslavují zábavné pokusy

Počet minipivovarů stále roste. Chtěl jsem si to taky zkusit, vysvětluje majitel

Jižní Morava /ANKETA/ - Stále více funguje minipivovarů na jihu Moravy. Na začátku roku jich bylo padesát. Na jaře vznikl další ve Valticích na Břeclavsku.

Chci dělat problémy stoperům, říká před startem druhé ligy zkušený snajpr Magera

Brno – V české nejvyšší soutěži nastřílel devětapadesát gólů v 253 zápasech. Prosadil se v Rumunsku, v anglickém Swindon Town si vyzkoušel ostrovní fotbal a s Baníkem Ostrava dosáhl na mistrovský titul. Teď útočník Lukáš Magera straší soupeře v dresu brněnské Zbrojovky, kam v létě přestoupil z Mladé Boleslavi. Na jihu Moravy jej čekají boje o postup zpět mezi elitu.

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Závodí a bojuje s rakovinou. Už posedmé. To už s kdekým psychicky zacloumá, říká

Brno – Nejdřív ho jen bolela záda. Zničehonic pak u lékaře zkolaboval a netušil, jestli přežije. Diagnóza? Rakovina. Přesto vytrval a boj s nemocí začíná David Krejčiřík odznova už posedmé. Teď se vrátil k dětskému snu a osvětu o své nemoci šíří díky závodům s auty. A se svým týmem slaví úspěchy.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT