Podle rozsudku Švachula v případu údajného ovlivňování zakázek na městské části řídil organizovanou skupinu. Vinu popřel. „Jiří Švachula přibližně v listopadu 2014 navrhl obžalovanému Samanu El-Talabanimu vybírání úplatků od stavebních společností, kterým budou poskytovat neveřejné informace o zakázkách, k nimž měl obžalovaný Švachula přístup ze své pozice druhého místostarosty. Tyto společnosti tak zvýhodnili, aby mohly výběrová řízení vyhrát," uvedla soudkyně Jaroslava Bartošová.

Nový videoklip kapely Mirai ke skladbě Básně.
Vilu Tugendhat v Brně zaplnily modelky: kapela Mirai tam natáčela nový videoklip

Švachulovi soud uložil i trest zabavení majetku, šlo o peníze na více účtech v součtu za několik milionů korun. Spoluobžalovaný Saman El-Talabani dostal šest let vězení, také peněžitý trest milion korun a desetiletý trest zákazu funkce ve statutárních orgánech. El-Talabani už je pravomocně odsouzený v jiné kauze, stejně jako další obžalovaný, podnikatel Pavel Ovčarčin. Soud mu dnes uložil souhrnný trest také šest let vězení. Rozsudek není pravomocný.

Soudkyně zmínila, že mimořádně vypovídající hodnotu měla výpověď spolupracujícího El-Talabaniho, který činnost skupiny rozkryl. Během soudního líčení obžalovaný El-Talabani například uvedl, že peníze od firem zprostředkovaně přebíral v českých korunách a předával je Švachulovi, dvakrát nebo třikrát mu je prý ale dával v eurech. „Informace se dávaly všem společnostem a ty se domlouvaly, kdo vyhraje," popsal už dříve El-Talabani.

Bartošová poukázala také na listinné důkazy, které žalobci soudu nedodali. Kvůli otmu nepadlo rozhodnutí ž na konci ledna. Kdyby si je soud nevyžádal, výsledek rozhodnutí by mohl být jiný, protože podle ní obsahovaly důkazy, které podpořily věrohodnost El-Talabaniho výpovědi. Upozornila, že policie v tomto neodvedla dobrou práci.

Téměř jako nájezd do chodce na přechodu vypadala jízda osobního auta v páteční dopravní špičce v Brně.
VIDEO: děsivá událost, chodce na přechodu v centru Brna smetlo rozjeté auto

Soud také zprostil viny podnikatele Ivana Trunečku a Petra Kaláška. Dozorující státní zástupce Karel Cibulka s rozsudkem spokojený nebyl. „Byť došlo k odsouzení některých obžalovaných za některé žalované skutky, celkově nemohu být spokojený s rozhodnutím soudu. Jednotlivým obžalovaným jsem navrhoval přísnější tresty. To je také důvod, proč jsem si ponechal lhůtu k případnému podání odvolání," uvedl po rozsudku Cibulka. Lhůtu si ponechali i obhájci obžalovaných, odvolání na místě podal jen obhájce obžalované společnosti Kros-stav.

Organizovaná skupina

Podle rozsudku se jednalo o organizovanou skupinu s respektováním hierarchie. Korupce na radnici se podle žalobce odehrávala při zadávání veřejných zakázek v letech 2015 až 2019. Získávaly je vybrané spřátelené firmy a cena se uměle zvyšovala. Úplatky činily obvykle deset procent ceny zakázky. Výše úplatků podle žalobce dosáhla až sedmačtyřicet milionů korun, jednalo se o sedmadvacet zakázek městské části Brno-střed a o další desítky ovlivněných zakázek na správě nemovitostí městské části.

Nynější předsedkyně kontrolního výboru Brna-středu Monika Lukášová Spilková označila zakázky ve sledovaném období jako zřetelně nekvalitně zpracované a navádějící ke korupci. „V cenových nabídkách i od nejlevnějších zhotovitelů byly k nalezení předražené položky. Technický dozor investora kvůli špatným smlouvám i nedůslednosti nekontroloval, co měl. Taková situace vytvořila podhoubí pro korupční chobotnici," přiblížila.

Vozidlo plné štěňat zastavili na D1 u Brna jihomoravští celníci. Zvířatům chyběly potřebné doklady. Muž, který psy přepravoval dostal pokutu deset tisíc korun.
VIDEO: Maďaři převáželi jedenáct psů bez dokladů. U Brna je zastavili celníci

Městská část Brno-střed tak podle ní například platila vysoké náklady na investiční akce, které byly vysoutěženy spřátelenými subjekty korupčníků. „Ti měli navíc nadstandardní informace v předstihu před ostatními soutěžiteli,” popsala Lukášová Spilková zvolená za Piráty.

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš pro ČTK uvedl, že byla zásadní chyba, že se lidé jako Švachula do hnutí dostali. „On konkrétně přišel z brněnského korupčního systému ODS a svým chováním, které se naučil v této tradiční straně, neuvěřitelně pošpinil naše jméno," sdělil Babiš.

Rozsudek v kauze Stoka okomentoval také jihomoravský hejtman Jan Grolich. „Devět a půl roku pro Švachulu je dobrá zpráva. Na Špilberku by bylo dost místa i pro další, co si ze státu udělali dojnou krávu,"uvedl na Twitteru. Brněnský hrad Špilberk býval v minulosti vězení.

Tresty uložené v kauze Stoka
Jiří Švachula - 9,5 roku vězení, zařazení do věznice se zvýšenou ostrahou, propadnutí části majetku, šlo o peněžní prostředky na účtech v hodnotě několika milionů korun, také několikeré náramkové hodinky
Saman El-Talabani - souhrnný trest šest let vězení, zařazení do věznice se zvýšenou ostrahou, peněžitý trest milion korun, zákaz výkonu funkce statutárního orgánu na 10 let
Pavel Ovčarčin - souhrnný šest let vězení, zařazení do věznice se zvýšenou ostrahou, peněžitý trest 500.000 Kč, zákaz výkonu funkce statutárního orgánu na pět let, propadnutí několika desítek tisíc korun
Lubomír Smolka - tři roky podmíněně odložených na pět let, peněžitý trest tři miliony korun, zákaz výkonu funkce statutárního orgánu na 10 let
Petr Kosmák - tři roky podmíněně odložených na pět let, propadnutí věci – přes tři miliony korun
Petr Liškutin - tři roky podmíněně odložených na pět let, propadnutí věci – přes 350.000 korun, peněžitý trest dva miliony korun, zákaz výkonu funkce ve státní správě na 10 let
Michal Unzeitig - jeden rok podmíněně odložený na dva roky, peněžitý trest 250.000 korun
Jiří Hos - tři roky podmíněně odložených na pět let, peněžitý trest tři miliony korun
Luboš Krejčí - jeden rok podmíněně odložený na dvě léta, peněžitý trest 250.000 korun
firma Kros-stav - peněžitý trest jeden milion korun, zákaz účasti na veřejných zakázkách na pět let
firma UNO - peněžitý trest 300.000 korun, zákaz účasti na veřejných zakázkách na tři roky