Obžalovaní v kauze Stoka:
Jiří Švachula
Saman El-Talabani
Pavel Ovčarčin
Lubomír Smolka
Petr Kosmák
Petr Liškutin
Petr Kalášek
Ivan Trunečka
Michal Unzeitig
Jiří Hos
Luboš Krejčí
firma Kros-stav
firma Uno

Státní zástupce viní celkem jedenáct lidí a dvě firmy. Hrozí jim až šestnáct let ve vězení. Obžalobu četl skoro hodinu. „Nejméně v době od listopadu 2014 Jiří Švachula založil organizovanou zločineckou skupinu, přičemž byl od začátku jejím hlavním článkem. Skupina působila v Brně nejméně do 7. března 2019,“ uvedl Mezlík.

Švachulu, který je jako jediný ve vazbě, do soudní síně přivedla eskorta. Ve výpovědi popřel založení zločinecké skupiny i manipulaci s veřejnými zakázkami. Úplatky podle žalobce dosáhly až sedmačtyřiceti milionů korun, zmanipulovaných zakázek je skoro třicet.

Bývalý politik uvedl, že další obžalovaný, podnikatel Saman El-Talabani jej oslovil po jmenování místostarostou. Měl zájem o kontakty na městské firmy a údaje o zakázkách. Švachula mu je předal, ale prohlásil, že si je mohl opatřit i jinde. Později zjistil, že El-Talabani vystupuje jeho jménem a obchází firmy v Brně. Když se ozval, začal jej podnikatel vydírat. „Dozvěděl jsem se, že je to nebezpečný člověk s podezřelými kontakty. Hrozil, že by se mohlo stát i něco synovi,“ oznámil Švachula.

Odpovídat na dotazy soudu a dalších zúčastněných následně odmítl. El-Talabani v pondělí u soudu chyběl.

Podle Mezlíka jsou hlavními důkazy výpovědi čtyř spolupracujících obviněných. „Pátý obviněný trestnou činnost doznává. Podařilo se zajistit i velké množství důkazů v podobě nahrávek rozhovorů, kde obvinění popisovali systém, jak organizovaná skupina měla fungovat,“ přiblížil.

Jedním ze spolupracujících je podnikatel Pavel Ovčarčin. Vinu v pondělí přiznal a vypověděl, že El-Talabani chtěl, aby mu sehnal seznam spolehlivých stavebních firem pro potřeby Brna-středu. Nabídl se mu Lubomír Smolka ze stavební firmy Kros-stav.

Ovčarčin pak předával Smolkovi neveřejné informace k zakázkám, které mu prozradil El-Talabani. Od Smolky bral provize od firem, které díky informacím zakázku vyhrály. „Provizi jsem dával El-Talabanimu, šlo až o deset procent ze zakázky. Tvrdil mi, že peníze předává Švachulovi,“ uvedl Ovčarčin. Sám dostal procento.

K obžalobě se v roli poškozených přidala radnice Brna-středu. Uplatňuje škodu devětačtyřicet milionů korun. „Byla způsobená úplatky, o které se navyšovaly ceny, jež následně platila městská část za investiční akce a drobné opravy,“ řekl tajemník městské části Petr Štika.

Další poškození, kteří se k obžalobě přidali, jsou městské firmy Teplárny Brno, Technické sítě Brno a Sako Brno.
Hlavní líčení pokračuje v úterý výslechem dalších obžalovaných.