Finanční poradkyni, od které chtěli údajní členové policejního gangu Miloš Almásy a Roman Velecký úplatky za to, že ovlivní průběh jejího vyšetřování, však soudce Oldřich Rezek zprostil viny. Státní zástupce Jiří Košíček se proti jeho rozhodnutí na místě odvolal.

„Nepodařilo se prokázat, jakou roli v této kauze Koudelková vlastně sehrála. Její pozice je nejasná. Pouze zprostředkovala úvěr prostřednictvím svého nadřízeného Miloše Vaculíka,“ odůvodnil svoje rozhodnutí Rezek a dodal, že pouhé zprostředkování není trestným činem.

Druhá obžalovaná, Dagmar Eichlerová, která měla o úvěr požádat, nakonec vyvázla s podmínkou. „Eichlerová uvedla nepravdivé údaje a ty podstatné zamlčela. Spáchala tedy trestný čin úvěrového podvodu. Proto se odsuzuje k trestu odnětí svobody v trvání dvou let. Výkon trestu se jí dokládá na zkušební dobu čtyři roky,“ uvedl soudce s tím, že Eichlerová byla v kauze pravděpodobně v roli takzvaného bílého koně.

V její prospěch hrálo pravděpodobně i to, že svoji vinu nepopírala a s vyšetřovateli spolupracovala.

Kauza se rozhořela tehdy, když Eichlerová kvůli nedostatku peněz na splacení elektřiny uvažovala o půjčce. „V této fázi se objevují lidé, kteří se snaží využít takto postiženou ženu, dá se říct chudáka,“ popisoval obhájce Eichlerové Pavel Holub.

Ubytovali a využili

Jeho mandantku údajně muži odvezli do Pohořelic, kde ji ubytovali v hotelu a následně využili k podepsání dokladů v brněnské kanceláři Koudelkové, které jim posloužily k žádosti o úvěr.

Mnohé z těchto dokladů a listin však byly zfalšované. „Eichlerová listiny podepsala, přestože musela vědět, že jdou peníze jiným osobám. Šlo o smlouvy s Českou spořitelnou na jeden milion, pak více než tři miliony se Stavební spořitelnou České spořitelny o překlenovacím úvěru a úvěru ze stavebního spoření na čtyři sta tisíc korun,“ vypočítal soudce s tím, že ani jedna z žen však z podvodu podle jeho vyjádření neměla prospěch.

Banky s jejich nároky na náhradu škody Rezek odkázal na řízení ve věcech občanskoprávních.

Koudelková, na kterou bylo od roku 2003 do roku 2010 podaných sedmatřicet exekucí, ve středu vypovídala v kauze někdejšího vyšetřovatele hospodářské kriminálky Almásyho a jeho komplice, policisty Veleckého. Na Almásyho podala trestní oznámení, když mu ve třech splátkách měla vyplatit tři sta sedmdesát tisíc korun za vyšetřování kauzy v její prospěch. Případ však neskončil tak, jak finanční poradkyně si představovala.