Podle žaloby získal Fatrdla fiktivním obchodem zhruba devět a půl milionu korun. „Nabízel k prodeji nebytové prostory domu v České ulici číslo 14, kde je firma SEVT. Protože budova patří městu, Fatrdla tvrdil, že magistrát chce dům zprivatizovat. Nakonec se mu povedlo k podpisu smlouvy přesvědčit dva kupce. Vylákal z nich několik milionů, které měly být použité jako záloha,“ popsala případ státní zástupkyně, která si nepřála zveřejnit své jméno. Podobným způsobem chtěl podle ní obžalovaný prodat také dům v Masarykově ulici číslo 14.
Nejvíc peněz podnikatel podle státní zástupkyně vylákal od nevlastního bratra Ludvíka Krause. Zhruba sedm a půl milionu korun. „Kraus chtěl v té době koupit v Brně nějaký dům. Když jsme byli v restauraci, která patřila obžalovanému, Fatrdla mu nabídl nebytové prostory jednoho domu v České ulici. Dokonce mu ukázal nabídku prodeje, která měla být z magistrátu. Kupující měl ve třech splátkách zaplatit přes sedm milionů korun. Říkal nám, abychom o tom nikde nemluvili, protože by z obchodu jinak mohlo sejít. Vůbec nás nenapadlo, že chce Krause podvést. Byl to přece jeho bratr,“ divil se u soudu Zdeněk Červinka, který má v Brně realitní kancelář a Krausovi předtím se sháněním domu pomáhal.
Protože se mužům cena zdála výhodná, Kraus nabídku přijal. „To, že není obchod v pořádku, zjistil až poté, co nevlastnímu bratrovi poslal peníze. Fatrdla s ním pak přestal komunikovat a Kraus proto zjišťoval, co se děje. Nakonec se dozvěděl, že magistrát dům vůbec neprodával,“ podotkl Červinka.
U soudu v pátek vypovídala i Světlana Pernicová z bytového odboru brněnského magistrátu. Podle ní byly doklady, které podnikatel zájemcům ukazoval, falešné. „Nepamatuji se, že bychom s ním někdy jednali. Údajné doklady z magistrátu byly navíc označené odborem, který už v té době neexistoval. Podpis úředníka navíc někdo zfalšoval. Dokonce mu ke jménu připsali špatné tituly,“ uvedla Pernicová.
Upozornila i na to, že magistrát části domů neprodává. „Privatizujeme pouze celé domy. Výjimkou jsou pouze případy, kdy chce nebytové prostory společně koupit většina nájemníků domu,“ podotkla pracovnice magistrátu.
Podnikatel u soudu svou vinu popřel. Tvrdil, že za všechno může jeho bratranec Ivo Fatrdla, který před čtyřmi roky zemřel. „Měl kontakty na úředníky z magistrátu a od nich prý získal informace o prodeji domů. Protože jsem jednatelem společnosti, která prodává nemovitosti, tak mi o všem pověděl. Jenže to, že chce magistrát domy prodat nebyla pravda. Já jsem to ale netušil a proto jsem jednal se zájemci o koupi. Peníze z prodeje domů jsem pak dával bratranci,“ hájil se u soudu Fatrdla.
Jeho tvrzení v pátek popřela partnerka Iva Fatrdly Marie Hájková. „Žila jsem s ním víc než dvacet let, od roku 1985 až do jeho smrti. S bratrancem se prakticky nestýkal a kontakty na žádné úředníky neměl. A kdyby domů přinesl tolik peněz, určitě bych si toho všimla,“ prohlásila Hájková.
Přestože v pátek u soudu vypovídalo několik lidí, verdiktu se Fatrdla nedočkal. Soud bude pokračovat ještě příští týden a poté předseda senátu Aleš Novotný líčení pravděpodobně odročí. Někteří svědci se totiž z líčení omluvili, a tak je soud zřejmě znovu předvolá.