Stalo se to v domě v obci na Vyškovsku. „Za pokus o vraždu mu hrozí vězení na deset až osmnáct let," řekla státní zástupkyně Iveta Eichlerová. Rozsudek v tomto rodinném případu padne v pondělí.

Krátce po nejasných událostech z dubna loňského roku přišel obžalovaný k obchodu v tamní vsi. „Říkal, že udělal něco strašného. Po příteli jeho sestry chtěl telefon, aby ji mohl zavolat. Neslyšeli jsme, o čem se s ní bavil," oznámil u soudu jeden z obyvatelů obce, který pil před obchodem pivo.

Sestra obžalovaného zavolala záchranku. Přitom nahlásila, že šlo o napadení otce. Zmocněnec Kamil Červinka ovšem předložil soudu vyjádření obžalovaného, ve kterém tvrdí, že trestný čin nespáchal. Jeho otec prý spadl ze žebříku, když slézal z půdy. „Díval jsem se na televizi, když jsem slyšel plakat a křičet tatínka bolestí," uvedl obžalovaný.

Otec utrpěl otřes mozku, tržné rány na hlavě ve tvaru písmene U a zlomeninu loketní kosti. „Od dispečinku jsme dostali hlášení o pádu ze žebříku po napadení. Na místo jsme vyjeli bez lékaře. Muž byl sice při vědomí, ale nekomunikoval s námi. Jeho zranění se nám přílíš nezdála. Nevypadala, že vznikla z pádu," podotkla členka záchranného týmu.

Její slova potvrdil také soudní znalec v oblasti lékařství Milan Votava. „Poranění naznačují hrubé násilí, rány vypadaly jako po zásahu baseballovou pálkou. Zlomená loketní kost pak poukazuje na sebeobranu," popsal.

Soudní znalkyně psychiatrička Zlata Pernicová uvedla, že je momentálně duševní onemocnění obžalovaného bez přízmaků. „Od roku 2011 nebyly patrné. Na událost si pamatoval, řekl mi svou verzi," sdělila u soudu.

Ještě před ní se však obžalovaný dostavil za svou psychiatričkou Ingrid Maňasovou ve Slavkově u Brna. „Volala mi tehdy jeho sestra, se kterou jsem si sjednala schůzku a na jejím základě si pozvala obžalovaného. Byl rozrušený, ale celkově v pořádku. Nic mimořádného," pravila před soudem.

Zmocněnec Červinka ve své závěrečné řeči prosil soud o zvážení vztahů v rodině. „Sestra obžalovaného měla s matkou dlouho spory. Bratrovi navíc říkala, ať už nebere léky a dávala mu něco jiného," dodal.

Na nedůvěryhodnost svědků upozornil obhájce Adam Bezděk. „Neexistuje žádný přímý důkaz. Ani jeden ze svědků nemůže popsat přesně to, co je v obžalobě. Proto požaduji soud o zproštění viny obžalovaného," naléhal ve své závěrečné řeči.

Proti je státní zástupkyně. „Jsou tu jasné důkazy viny. Nikdo jiný v domě nebyl a pád ze žebříku vyvrátil i znalec. Nejednalo by se navíc o první útok obžalovaného na otce," doplnila Eichlerová.

Všichni příbuzní obžalovanéhom odmítli u soudu už ve čtvrtek vypovídat.

ADAM HAVEL