Cesta do záhuby pětapadesátiletého muže, který dříve pracoval v realitách, začala v roce 2009 jeho propuštěním z vězení, kde byl zavřený několik měsíců za podvod. „Z výkonu trestu mě pustili dříve s podmínkou, že budu splácet škody, které jsem způsobil. Za dobu, co jsem byl ve vězení mi ale všechno vzali a já vyšel ven doslova s holým zadkem. Musel jsem se proto pořádně otáčet," uvedl Jeřábek.

Chtěl si začít vydělávat tím, čemu rozuměl, tedy obchodováním s realitami. „Protože jsem měl zápis v rejstříku trestů, nemohl jsem si ale založit živnostenský list a začít opět podnikat. Jako realitního makléře mě proto zaměstnal jeden můj známý z vězení," řekl obžalovaný.

Muž si začal vydělávat tím, že kupoval a prodával domy prostřednictvím další osoby, na kterou mohly být napsané smlouvy. Jeden z obchodů ale nevyšel a Jeřábek se tak dostal do kolotoče půjček, které nebyl schopný splácet. „Moje bývalá švagrová chtěla prodat dům, který banka ocenila na dvanáct milionů korun. Protože se ho chtěla zbavit co nejrychleji nabídla mi ho za šest milionů. Já ale neměl tuto částku, šel jsem proto za svým kamarádem, aby dům, za tuto výhodnou cenu koupil," popsal Jeřábek.

Známý zaplatil zálohu a dům si nechal přepsat na sebe. „Po čase mi ale řekl, že je na něj vypsáno několik exekucí a nemá peníze na splacení domu a objekt dal do zástavy. Pořád mi ale sliboval, že se to urovná a dům prodáme. Já se proto snažil splácet splátky švagrové za něj," vysvětloval, jak se dostal do problémů muž.

Na splátky si půjčil od dalšího muže dva miliony korun. Po čase ale peníze utratil a ocitl se bez koruny. Neměl z čeho platit nájem, majitel bytu ho proto vyhodil na ulici.

Jeřábek se ubytovával v hotelech. Z těch ale odcházel bez placení. „Celkem takto nocoval v přibližně osmi hotelích v Brně," uvedla v obžalobě Doležalová s tím, že tak způsobil škodu přes sto tisíc korun. K tomu jednání se Jeřábek u soudu přiznal. „Je mi to líto, ale byl jsem na dně," uvedl na svou omluvu.

Podle státní zástupkyně si kromě dvou milionů půjčil Jeřábek od stejného muže ještě několikrát. „Tvrdil, že peníze vloží do výhodné investice a dluh bude moci i s úrokem za krátký čas vrátit. Nyní ale muži dluží celkem přes šest milionů," uvedla žalobkyně.

Kromě půjček získával Jeřábek podle žalobkyně peníze také tím, že lidem nabízel, že jim zařídí výhodnou koupi auta přivezeného ze zahraničí. „Vzal si několikrát přes sto tisíc korun s tím, že auto dodá do několika dnů. Auto ale nedodal a peníze nevrátil," stojí v obžalobě.

Toto jednání ale obžalovaný odmítl. „Nic takového se nikdy nestalo. Rozhodně jsem nechodil po Brně a nevyhledával si lidi, kteří se zdáli být hloupí, s tím, že je okradu o peníze," rozčiloval se Jeřábek.

Dodal, že stále doufá, že jeho kamarád prodá onen osudný dům a jemu se jeho investice vrátí. „Nebojím se říct, že muž, který dům koupil podvedl mě. Tvrdil mi totiž, že má peníze, které neměl," dodal Jeřábek.

Za podvod a zpronevěru Jeřábkovi hrozí až pět let ve vězení. „Jednání bude pokračovat v dalších dnech výslechem svědků," uzavřel včerejší jednání předseda senátu Aleš Novotný.