Případy potvrdili Deníku žalobci Petra Lastovecká a Radek Mezlík, kteří se stali terči útoků předloni v době, kdy u brněnského krajského soudu vrcholilo projednávání rozsáhlé korupční kauzy Stoka. Zatímco veškerá pozornost směřovala k vlivným členům hnutí ANO a odhalování manipulací s veřejnými zakázkami na radnici Brna-středu, státní zástupci v případu čelili nebezpečí. Žalobkyně Petra Lastovecká z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci prožila incident v červenci 2021. „Bylo to v létě, měla jsem plné auto dětí. Problémy začaly už během cesty na chatu, při zpáteční jízdě se ale ukázalo, že je auto nepojízdné. Nejdřív začaly svítit kontrolky v autě, pak mě blikáním světel upozornil i motorkář, to už jsem ale chtěla zastavit na benzince asi o sto metrů dál,“ popsala Lastovecká vlastní zkušenost.

Bývalý místostarosta a radní městské části Jiří Švachula u Krajského soudu v Brně.
Korupční kauza Stoka v Brně: Švachula dostal 9,5 roku vězení, padly další tresty

Rozhodla se proto obrátit na policisty, kteří se případ snaží v současné době rozluštit. „Už pán z odtahové služby říkal, že je absurdní, aby po ujetí dvou až tří tisíc kilometrů byla kola takto uvolněná. Několik šroubů od kola bylo úplně pryč, dva zbylé byly uvolněné. Kauz, ve kterých se s kolegou Mezlíkem potkáváme, je víc. Policie zatím nic nezjistila a já bych spekulovala, ale odehrálo se to v době, kdy jsme měli překryv ve vícero případech,“ doplnila Lastovecká.

Krajský soud v Brně
Kauza Stoka: státní zástupce se odvolal, volá po přísnějších trestech

Stejným způsobem postupoval také státní zástupce Radek Mezlík, jenž se v roce 2020 stal jedním z evropských žalobců. „Předloni koncem roku se mi za jízdy podlomilo kolo u auta, pak jsem se dozvěděl, že se něco podobného stalo i kolegyni. Obrátil jsem se proto na policisty, podle mechaniků mi někdo povolil čtyři z pěti šroubů u auta. Pravděpodobnost, že by policisté pachatele našli, je ale velmi malá, proto je pro mě věc uzavřená,“ komentoval incident pro Deník žalobce Radek Mezlík.

V pozici státní zástupkyně dozoruje Petra Lastovecká dlouhodobě vyšetřování závažných případů korupce v Brně. Část agendy před zmíněnými incidenty převzala právě po Radku Mezlíkovi, který byl dříve klíčovým aktérem ve vyšetřování korupční aféry na radnici Brna-středu, známé rovněž jako kauza Stoka. Podle zjištění Seznam Zpráv byl jednou z vyšetřovacích verzí policistů právě scénář, že se mstí někdo, kdo uvázl ve vyšetřování Stoky.

U brněnského krajského soudu pokračuje rozkrývání údajné korupce na radnici Brna-středu.
Svědek v kauze Stoka: Měl jsem Švachulovi nasypat kokain na stůl a natočit to

Výslechy ve věci „poškození aut státních zástupců“ absolvovali někteří z obžalovaných, avšak bezvýsledně. „Prověřování bylo ukončeno odložením, nicméně pokud ve věci budou zjištěny nové skutečnosti, prověřování bude obnoveno,“ sdělil serveru mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Možných podezřelých je však více, případy totiž se Stokou nemusí nutně souviset. Radek Mezlík dozoroval například vyšetřování stamilionových daňových úniků nebo podvody související se solárními elektrárnami, se státní zástupkyní Petrou Lastoveckou na některých kauzách dokonce spolupracovali.