Asistenti prevence kriminality působí v Brně od roku 2012. V současnosti zaměstnávají strážníci dva. „Pracují ve vyloučených lokalitách. Ptají se místních, co je trápí. Ať už je to upozornění na nefunkční veřejné osvětlení nebo nějaké závažnější problémy,“ vysvětlil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Dodal, že někdy dokáží asistenti pomoct vyřešit i závažné přestupky nebo trestné činy.

Projekt potrvá tři roky a stát bude necelých devět milionů korun. „Většinu pokryje dotace z ministerstva. Město zaplatí pouze pět procent z celkové částky,“ upozornil náměstek brněnského primátora Petr Hladík.

Asistenti prevence kriminality v Brně
• Asistenti prevence kriminality působí v Brně od roku 2012. Pracují zejména v sociálně vyloučených oblastech.
• V současnosti strážníkům pomáhají dva. Od příštího roku bude asistentů osm.
• Osm milionů korun za jejich platy a vybavení zaplatí stát.

Na co jsou peníze určené, přiblížila vedoucí Preventivně informačního oddělení brněnské městské policie Petra Kubišová. „Z částky zaplatíme mzdy asistentů i jejich mentora, který je bude mít na starosti, dále výstroj nebo vybavení,“ upřesnila.

Projekt vítá opoziční zastupitel Martin Říha. Obává se však, aby asistenti prevence kriminality pracovali v oblastech a v čase, kdy je potřeba. „Z některých zpráv vím, že pracují od osmi hodin ráno do tří hodin odpoledne. K trestným činům však dochází většinou až ve večerních hodinách. Možná by bylo vhodné upravit jim pracovní dobu,“ zamýšlel se Říha.

Noví asistenti budou od 1. ledna působit především na severu a v centru Brna.