Nepravomocný rozsudek nad rodičem Zdeňkem Polákem už soudkyně vyřkla. Ve čtvrtek stanul před Krajským soudem v Brně druhý z mužů, trenér plavání Petr Hašek, který rodiči zbraň vzal a postřelil Poláka do hrudníku.

Celý konflikt začal před školou. Podle školních pravidel museli z bezpečnostních důvodů rodiče s dětmi čekat před budovou, dokud si je nevyzvedne trenér. To se poškozenému Polákovi nelíbilo a sprostě nadával. „Později po celém incidentu jsem se doslechl, že to nebylo poprvé,“ řekl svědek, který odváděl dceru na plavání.

Svědci se shodli na tom, že obžalovaný pronásledoval Poláka po slovní potyčce od školy k lavičce na náměstí. Samotný popis jejich konfliktu a přetahování o zbraň se ale liší. „Polák vystřelil nejdříve do vzduchu a potom šikmo nad hlavu Haška. Pak mezi nimi byl kontakt a padly další dva výstřely,“ uvedla žena, která byla v době konfliktu se svým dítětem na nedalekém pískovišti.

Podle dalšího svědka, který odváděl syna z kroužku, Polák jednou vystřelil do vzduchu. „Pak vystřelil i do země, ale tím si nejsem jistý. Trenér následně povalil Poláka přes lavičku a bojovali spolu o zbraň. Pak myslím, že došlo k dalšímu výstřelu. Polák zůstal ležet u lavičky a druhý odešel se zbraní,“ řekl.

Podle muže, který odváděl dceru na plavání, se trenér vrátil do školy. „Na schodech jsem potkal Haška. V pravé ruce měl zbraň a levou rukou chrastil náboji v kapse. Někdo řekl, že to bude průser. Hašek na to odpověděl něco v tom smyslu, že si to zodpoví,“ vypověděl u soudu.

K případu se vyjádřili dva soudní znalci. Postřelený Polák podle nich v patnácti letech přišel o otce. Soudní znalkyně Marta Holanová naznala, že trpí deprivací z dětství. „Nezjistila jsem, že by trpěl duševní poruchou. Ale reaguje výbušně a nerad ustupuje,“ konstatovala.

Podle dalšího znalce nebyl postřelený Polák schopen reflektovat konfliktní situaci. „Myslím si, že chtěl Haška zastrašit. Počítal s tím, že po vytažení zbraně ustoupí. Pokud by chtěl, tak trenéra alespoň jednou z patnácti ran v zásobníku zasáhne, “ řekl znalec Miroslav Petržela.

K dosavadnímu průběhu hlavního líčení se vyjádřil Polákův právní zmocněnec Rostislav Kovář. „Svědci setrvali na svých výpovědích, které si ale navzájem odporují,“ okomentoval.

Podle Haškova obhájce ale většina svědků svými výpověďmi potvrdila verzi jeho klienta. „Co se týče znaleckých posudků, byla prokázána negativní osobnost s antipatií proti vnějšímu prostředí,“ zhodnotil obhájce Karel Schelle.

Soudce Aleš Novotný hlavní líčení odročil na pátek, kdy vyslechne další znalecké posudky.

LADISLAV ZOUHAR