Prověřili zakázky za celkem dvě stě milionů korun. Podle jejich zjištění byl u dvou zakázek za 140 milionů, které nyní policie neprošetřuje, špatně zpracovaný projekt pro výběr firmy. Zaznamenali také například pochybné cenové nabídky na dodání devatenácti dveří, přičemž jedny měly stát šestapadesát tisíc korun „Vzhledem ke všem zjištěným skutečnostem jsme přijali na návrh opozice usnesení, které vedení městské části doporučuje zadat vypracování znaleckých posudků, které prověří výše uvedená podezření,“ uvedla předsedkyně výboru a pirátská opoziční zastupitelka městské části Monika Lukášová Spilková.

Podle zástupců kontrolního výboru mohly podobné kroky vést až ke korupci na úřadu. „Měli jsme starostu a seděli jsme v Radě městské části. A teď náš zástupce spolu s kolegy z kontrolního výboru došel k závěrům, že na úseku vedeném Švachulou se dělo výše uvedené. Je pravděpodobné, že hloubku problému nevěděla do publikace tohoto zjištění ani policie,“ komentoval zjištění výboru na sociální síti bývalý zastupitel Brna-středu Matěj Hollan.

Na podezřelé zadávání veřejných zakázek už v minulém volebním období upozorňoval také bývalý předseda kontrolního výboru a opoziční zastupitel Bohumil Straka. „Korupci naplno umožnila takzvaná směrnice pro zadávání veřejných zakázek, konkrétně její druhá verze. Podle její původní podoby se například zakázky nad padesát tisíc dávaly předem na web městské části. Firmy si jich mohly všimnout a přihlásit se do výběrového řízení. Druhá varianta směrnice zrušila vystavování zakázek na internetu a firmy se oslovovaly přímo,“ popsal.

Jak už Brněnský deník Rovnost informoval, zadávání veřejných zakázek a korupci na úřadě Brna-středu prošetřují policisté od letošního března.