Kromě tří mužů, kteří tělo syna Janů převáželi, u soudu vypovídal i lékař, který jedenatřicetiletého mladíka pitval, a doktorka, která tělo ohledávala, když ho objevili. Na případ si kvůli dlouhému časovému odstupu nevzpomínali.

Muže našli policisté oběšeného v bytě v brněnských Zábrdovicích. Případ klasifikovali jako sebevraždu. „Syn měl už od roku 2010 velké problémy s Romy. Dostal obecní byt a denně od nich musel snášet psychický nátlak. Podal na ně i trestní oznámení a dcera ho potom musela čtyři měsíce schovávat. Myslím, že to nebyla sebevražda a zabili ho ti, se kterými měl potíže,“ tvrdí Janů.

Když se chtěla s mrtvým synem naposledy rozloučit při kremaci, pohřební služba jí sdělila, že jeho tělo spálili už před šesti dny. „Fakt, že se nemohla se synem řádně rozloučit, jí zhoršil psychický stav, musí brát léky a trpí nespavostí,“ přečetl u soudu samosoudce Ondřej Sekvard závěry lékařky Ireny Piskačové.

Psali jsme: Syna zpopelnili, matce to ale neřekli

Chybu pohřební služba uznala, syna zpopelnili dříve kvůli špatnému stavu jeho těla. Bylo totiž v pokročilém stádiu rozkladu. „Chtěla jsem Janů zavolat, ale řešila jsem i jiné věci a zapomněla jsem. Už jsem se jí omluvila. Každopádně máme v provozním řádu, že tělo můžeme zpopelnit kdykoli, většinou ale předtím kontaktujeme rodinu,“ vysvětlila Jana Laburdová, která objednávku na kremaci zadávala.

Janů tvrdí, že ji pohřební služba nutila k tomu, aby synovi uspořádala kremaci bez obřadu. Z těla, které policisté v bytě našli až po dvou měsících bez očních důlků, zčernalé a částečně pokryté červy, by se totiž prý linul silný zápach. „Spálení těla bylo z hygienických důvodů, začne silně zapáchat i po čtyřech dnech, i když rozklad ještě není vidět. Rodině takový obřad nestojí za ostudu a pohřební službě to nezamoří budovu,“ uvedl ve zprávě pro policisty šéf brněnského krematoria Zdeněk Kolář.

Právě kvůli hrubému jednání žádá nyní Janů od pohřební služby více než dva miliony korun odškodného. „Kromě toho, že mi Laburdová neoznámila, že syna spálí dřív, mi i řekla, že je jí líto mého syna, že je můj,“ zavzpomínala Janů. Svědkyně popírá, že by něco podobného matce řekla.

Simona Janů chce i omluvu. S tou, kterou napsala, ale pohřební služba nesouhlasí. „Je velmi emotivní a není fakticky správná. Navíc požaduje, aby byla medializovaná a na stránkách dvou celostátních deníků se objevovala měsíc každý den. To je likvidační pro jakoukoli firmu,“ konstatoval obhájce firmy Miloš Procházka. Dodal, že ze strany firmy se jednalo o nešťastný a neúmyslný omyl.

Psali jsme: Zpochybňuje sebevraždu. Syna zavraždili a policie nezajistila stopy, tvrdí matka

Janů podala žalobu i na ministerstvo spravedlnosti, nesouhlasí totiž ani s tím, jak se na místě činu chovali policisté. „V bytě nezajistili stopy a i některé zničili. Kromě nedopalků cigaret z bytu vyhodili i skleničku, ze které mohli získat otisky,“ okomentovala.

Zvláštní podle ní je i to, že Ústav soudního lékařství, kde tělo syna leželo, spálil provaz, na kterém se měl syn vsedě oběsit. „Když se někdo oběsí vsedě, automaticky mu spadnou ramena, kdežto on je měl na fotografiích narovnané,“ upozornila Janů.

Se synem se kvůli neshodám naposledy viděla na konci října 2012. „Měla jsem ale zprávy, že je v pořádku a pracuje pravděpodobně v Rakousku,“ doplnila.

Na zrcadlo doma její syn napsal vzkaz Nepropadejte panice, zdrhám kvůli cikánům. „Říká mi to, že syn v bytě nebyl dlouhou dobu a čekal, že ho budu hledat," řekla žena.

Kromě výše zmíněného si Janů stěžovala i na závěry policistů, kteří řekli, že tělo jejího syna bylo rozteklé po celé kuchyni a celé pokryté červy. Fotografie těla, které má redakce k dispozici, ale ukazují tělo poměrně zachovalé. Jistá si nebyla ani lékařka Veronika Kupská, která tělo ohledávala. „Podle fotografie je to těžké určit, potřebovala bych vidět břicho. Když se s tělem manipuluje, může dojít k problému, tohle ale vypadá vcelku,“ konstatovala.

Soudní jednání pokračuje v červnu.