Věrohodnost příběhu snižuje nejen metoda šíření, ale i to, že podobnou historku popisují lidé z Prahy či Plzně. „V posledních týdnech se policisté zabývají zprávami, které se objevují na sociálních sítích nebo jsou policistům oznámeny. Jde o příběhy, kdy vděčný poškozený při předání nálezu varuje nálezce před teroristickým útokem," uvedla policejní mluvčí Štěpánka Komárová.

Policie zatím vyhodnotila tyto zprávy jako takzvaný hoax, což je poplašná, nebezpečná a zbytečná zpráva, která se šíří na webu. „Policie nemá žádné informace, které by nasvědčovaly tomu, že v České republice hrozí nebezpečí teroristického útoku," prohlásila mluvčí policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Fáma se hned z několika zdrojů dostala i k vedení Vaňkovky. „Informovali jsme ihned policii. Navíc máme vypracovány postupy k řešení krizových situací," přiblížil manažer Galerie Vaňkovka Martin Kondrát.

hoax
je výraz pro poplašnou, nebezpečnou a zbytečnou zprávu šířenou po internetu
- varují například před pomeranči napuštěnými krví infikovanou HIV, chybami v počítačových programech nebo telefonáty z určitého čísla

Lidé reagují na informaci o možných útocích různě. „Na čas jsem do Vaňkovky přestala chodit, ale když jsem se dozvěděla, že to je jen fáma, tak jsem opět začala," řekla Kadlcová.

Podle odbornice na extremismus Petry Vejvodové z Masarykovy univerzity patří hoax ke způsobům, jak zvednout vlnu nenávisti vůči muslimům. „Je to provokace. Mýtů kolem muslimů je plný internet a někteří lidé tomu věří," připustila Vejvodová.

Mírně odlišný názor má Lukáš Houdek, jenž se prověřování hoaxů věnuje na webu hatefree.cz. „V zahraničí vznikají fámy i organizovaně, ale tohle je spíš tak, že si někdo něco hloupě vyložil. A vidí v tom to, co vidět chce," upozornil Houdek. I on ale připustil, že nově vznikající fámy se týkají téměř výhradně islámu.

Hoax je překvapením i pro brněnské muslimy. „Slyším o tom poprvé a samozřejmě doufám, že je to skutečně pouze fáma. Avšak každopádně nejsem rád, že se podobné fámy objevují," prohlásil předseda muslimské obce v Brně Muneeb Hasan Alrawi.

Vyvrácení fámy je podle Houdka náročné. „Nesmysl nasdílí na sociálních sítích deset tisíc lidí, avšak jeho vyvrácení už pouhá stovka. Přesto je to překvapivě úspěšné," zmínil Houdek. Stejný hoax, který varoval lidi před návštěvou pražského Palladia, se už podle něj na webu neobjevuje.