Podle státního zástupce vytvářel nátlak na jihomoravského podnikatele, aby splatil devět set tisíc korun konkrétní obchodní firmě. Nátlakem měl podnikateli způsobit psychické problémy. „Zprošťuji Křipského obžaloby, protože nebylo prokázáno, že spáchal trestný čin, který mu obžaloba klade za vinu,“ vysvětlil předseda senátu Miloš Žďárský.

Případ se znovu otevřel poté, co loni v srpnu uspěl Křipský s dovoláním u Nejvyššího soudu. Ten zrušil původní rozsudek Krajského soudu v Brně z únoru 2014. Advokát totiž poukázal na nesrovnalosti v časové ose případu. Původní trest byl čtyři a půl roku vězení a peněžitý trest dvě stě tisíc korun.

Státní zástupce Martin Brzobohatý trval na vině obžalovaného. „Rozpory byly odstraněny a předložené důkazy ukazují, že je obžalovaný vinen. Vytvářel na podnikatele dlouhodobý tlak,“ uvedl Brzobohatý.

Jedním z bodů obžaloby byla i údajná psychická újma podnikatele. „Zjistili jsme, že poškozeného hospitalizovali už dva měsíce před výslechy na policii,“ řekl Žďárský.

Ve vazbě strávil Křipský více než dva roky a ve vězení byl půl roku. „Soud byl zahrnut v obžalobě obrovským počtem případů, které do sebe byly bezdůvodně sloučeny. Pod tíhou mnoha listin mohl i moudrý soud přehlédnout některou skutečnost. Já jsem celou dobu věřil, že to, co uvádím, mám podloženo a že jsem trestný čin nespáchal. Tento soud se s případem vypořádal bravurně a měl odvahu rozhodnout i proti vrchnímu státnímu zastupitelství,“ sdělil Křipský.

Rozsudek ještě není pravomocný. Křipský se vzdal práva na odvolání, ale státní zástupce si ponechal lhůtu na rozhodnutí.

Bývalí policisté, mediálně známí jako Toflův gang, vydírali podnikatele na jižní Moravě. Odsouzení podle pravomocného verdiktu nabízeli podnikatelům za úplatu řešení jejich problémů se zákonem nebo zastavení smyšlených kauz. Soud jim uložil tresty od tří do devíti let vězení.

Vyšetřování kauzy začalo kolem roku 2009. V roce 2010 byl zavražděn vyšetřovatel brněnské hospodářské kriminální policie Michal Tofl. Justice za vraždu pravomocně poslala na devatenáct let do vězení Radka Sobotku a Tomáše Trkana.

ONDŘEJ KALOUD