U soudu popřel dřívější tvrzení jednoho z hlavních svědků v této kauze Petra Michka. Muž prohlásil, že za Venclíkovým vydíráním před devíti lety stál právě takzvaný Toflův gang. „Byl jsem obviňován z věcí, které jsem neudělal. Později jsem se sice dozvěděl, že za tím stojí organizovaný zločin, nikdo z obžalovaných v této kauze to ale nebyl," podotkl politik.

Podle něho šlo o jinou skupinou, jejímž členem měl být například bývalý boxer Ladislav Gaži. Zároveň naznačil, že na ni mohl být napojený i Michek. „Před volbami v roce 2004 mi kolega z ODS Petr Pleva mi říkal, že ho Michek kontaktoval a nabídl mu místo v čele kandidátky do tehdejších krajských voleb, na kterém jsem byl já," uvedl Venclík.

Zmínil se také o řediteli České televize Brno Karlu Burianovi. „Nabídl se mi tehdy jako mediální poradce a zároveň mi nabídl případné právní služby. Právní pomoc jsem odmítl. Pak jsem se z novin dozvěděl, že jsem z něčeho obviněný. Burian mi řekl, že mi může sehnat trestní oznámení. Později jej opravdu přinesl," dodal.

Venclík ve své výpovědi kritizoval také další údajnou oběť gangu bývalého senátora Vlastimila Sehnala. Podle Venclíka způsobil problémy v jihomoravské ODS založením další organizace na Blanensku. „Byla v Lipůvce a bylo v ní víc lidí, než v tom regionu mohlo být," řekl Venclík.

Od středy do pátku hodlá soud vyslechnout další svědky. Ve středu má vypovídat například kolegyně jednoho z hlavních svědků Petra Michka Radka Grossová. Ve čtvrtek přijde na řadu výslech bývalého šéfa ochranky při zápasech fotbalistů brněnské Zbrojovky Luďka Hrubého.

SLEDOVALI JSME ONLINE PŘÍMO ZE SOUDNÍ SÍNĚ

14:45  Po Bikarově výslechu soud líčení odročil. Pokračovat bude zítra dopoledne.

14:33  Bikar pracoval pro údajnou oběť gangu pod nikatele P. K. Toho měl vydírat Tofl. Měl po něm chtít peníze za to, že nebude trestně stíhaný. Podle obžaloby P. K. odmítl, následně byl obviněný a měl začít spolupracovat s obžalovaným Vítkem. Ten mu měl zajistit schůzku s obhájcem Oldřichem Ševčíkem, který je partnerem soudkyně brněnského krajského soudu Dany Kancírové. Vítek měl proto chtít po P. K. peníze, které by přes Ševčíka doputovaly ke Kancírové, které by za to měla P. K. zprostit. Obžalovaný to už dříve popřel. Dnes tuto verzi zpochybnil i svědek. „Schůzku s Ševčíkem jsem P. K. zařídil já. Oba jsem je znal a P. K. mne o to požádal. Na schůzce jsem byl také, seděl jsem o několik stolů dál a vše sledoval. Vítek tam nebyl," poznamenal Bikar.

14:20 K Rotreklově výpovědi se kromě Setváka vyjádřil také obžalovaný Milan Vítek. Vyjádřit se chtěl i Dobrovolný. Omluvil se ale kvůli hlasové indispozici, která mu slyšitelně komplikovala už pokládání otázek. Slíbil, že soudu dodá vyjádření písemně. Nyní tak bude vypovídat Milan Bikar.

14:12  Rotreklovu výpověď zpochybnil také obžalovaný Rudolf Setvák, bývalý šéf brněnské policejní inspekce. „Když se ke mně jeho oznámení dostalo, dal jsem si s ním schůzku. Chtěl jsem, aby si nechal odposlouchávat telefon a domluvil si s Dobrovolným další setkání. Dnes přitom Rotrekl jakoukoliv naši schůzku popřel. Existuje o ní přitom úřední záznam, který jsem tehdy sepsal," podotkl Setvák. Zároveň řekl, že Rotrekův postup ho udivil. „Je divné, že policista, který pracuje v takovém útvaru jako on, skončí tím, že sepíše úřední záhnam o nabídce úplatku a dál se o vyšetřování nezajímá. Čekal bych, že neprodleně informuje nadřízeného i inspekci a navodí další schůzku. Jako policista musí vědět, jak se v takových případech postupuje a že je třeba jednat rychle," upozornil Setvák.

13:40   Svědek prohlásil, že úplatek odmítl a vše nahlásil. Na otázku advokáta Pavla Hály, který hájí Petra Křipského, však připustil, že stíhání Ahmada nakonec stejně zastavil. „Neměli jsme konkrétní důkazy," vysvětlil postup Rotrekl.

13:22 Svědek dodal, že po příchodu ze schůzky o nabídce sepsal úřední záznam. „Předal jsem ho nadřízenému a později se dostal i na policejní inspekci. Ta pak začala vše prověřovat," poznamenal.

13:15 V roce 2004 Rotrekl vyšetřoval případ krácení daně, které se týkalo několika firem z Brna a Brněnska. Sešel se kvůli tomu i s bývalým policistou a údajným členem takzvaného Toflova gangu Stanislavem Dobrovolným. „Říkal, že má nějaké poznatky k případu. Sešli jsme se a dal mi nějaké informace týkající se těch vyšetřovaných firem. Později mi volal znovu, že má ještě nějaké doplnění. Sešli jsme se znovu. Přitom chtěl, abych z dalšího vyšetřování a případně ze stíhání vynechal Salema Aliho Ahmada. Nabízel mi za to několik set tisíc," uvedl bývalý policista.

13:06  Polední přestávka skončila, líčení může pokračovat. Ze tří svědků předvolaných na odpoledne přišli dva - Milan Bikar a Tomáš Rotrekl. Jako první bude vypovídat bývalý policista z brněnské hospodářské kriminálky Rotrekl.

Po vyjádření Almásyho senát líčení na hodinu přerušil. Pokračovat bude hodinu po poledni.

11:57 Po Polákovi se ke Svobodově výpovědi vyjádřil také Almásy. „Vůbec nechápu, proč vypovídá. Jak to souvisí s případem? Je ale pravda, že Svoboda měl pořád dluhy. Také se mnou chtěl kvůli tomu několikrát podnikat," prohlásil.

11:49 Svědkova výpověď skončila, nyní se k ní chce vyjádřit obžalovaný Polák. Svědka kritizuje. „Je to lhář. Nikdy jsem s ním nechtěl podnikat, i když mi to několikrát nabízel. Navíc mi už tehdy lhal. Tvrdil, že je spolumajitelem myčky a já jsem později zjistil, že je tam jen zaměstnaný. A není pravda, že si půjčoval peníze na to, abychom spolu podnikali. Peníze si půjčil dávno předtím, aby si zařídil bydlení a ne kvůli podnikání. Bydlel totiž tehdy v zahradní chatce. Pokud vím, měl neustále nějaké dluhy. Půjčoval si také ode mne, mám k tomu doklady," uvedl Polák.

11:30  Na dotaz předsedy senátu svědek připustil, že Poláka poté ještě jednou viděl. „Náhodou jsme se potkali v Olympii v Modřicích. Čekal jsem tam v kavárně na jednoho zákazníka. On mne tam viděl a zastavil se u mne. Nesl si přitom igelitovou tašku. Řekl mi, ať se do ní podívám. Byl v ní pistole. Pak mi řekl, ať se přestanu ptát na peníze. Že několika lidem, kteří dělali problémy, se pak něco stalo," podotkl Svoboda.

11:19  Svoboda tvrdí, že ho měl v roce 2006 Polák připravit o půl milionu korun. „Znal jsem se s ním, protože to byl zákazník naší myčky aut. Navrhl mi, že bychom mohli společně podnikat na Slovensku. Měli jsme si tam otevřít servis aut, součástí by byla i myčka. Dal jsem na to Polákovi půl milionu korun a od té doby jsem ho neviděl. Nebral mi ani telefony. Zkusil jsem kontaktovat Almásyho, který ho k nám jako zákazníka přivedl. Řekl mi, že jsem blbej, že jsem mu dal peníze bez papírů. Pak dodal, že je to jen mezi mnou a Polákem, ale že se ho na to zkusí poptat," poznamenal svědek.

11:11 Po otázkách obhájců výslech Grossové skončil. Na řadu pak přišlo Almásyho vyjádření k její výpovědi. Pak soud předvolal dalšího svědka Tomáše Svobodu, který nyní vypovídá.

11:04 Po otázkách Almásyho advokátky Jany Glogarové Grossová uvedla, že Michek si Almásyho i přes předchozí problémy najal ještě v roce 2008 jako obhájce. Připustila také, že je už několik let Michkovou intimní přítelkyní. Mezitím zaznělo mimo jiné také to, že ji Michek jmenoval například jednatelkou jedené ze svých společností.

10:40 Svědkyně také uvedla, že údajný šéf gangu Miloš Almásy do Michkovy firmy přivedl dalšího z obžalovaných Eduarda Poláka. „Podle Almásyho se měl starat o převoz lihu. Jestli nosil zbraň nevím, několikrát jsem u něj ale viděla pouzdro na pistoli. Míval ho na opasku. Jestli v něm skutečně byla pistole nebo ne, to nevím," řekla Grossová.

10:26   Grossová se zmiňuje také o údajném úplatku pro soudce brněnského městského soudu, který měli údajně chtít advokáti Klimo a Bičan. „V roce 2005 nás zatkli kvůli tomu lihovaru. Michka hájil Bičan a mne Klimo. Když se řešila vazba, Klimo za mnou přišel a říkal, že by nás soudce mohl pustit na kauci, která by byla asi tři miliony. Ptala jsem se, jestli za oba nebo za jednoho a on odpověděl, že asi za jednoho. Nakonec byla kauce jeden milion za každého a Michek ji zaplatil. Když jsem se na to Michka ptala, říkal ale, že jim dal tři miliony. Co se stalo se zbývajícím milionem nevěděl, ale říkal, že se to vyřeší," uvedla Grossová. Později se měla od Bičana dozvědět, že zbývající milion byl úplatek pro soudce Dufka. „Po čase se ale Michkovi práce jeho advokáta nezdála, a tak si místo něj najal jako obhájce Petra Poledníka. Když mu vyprávěl o tom úplatku, Poledník říkal, že se mu to nezdá a že se na to podívá. Pak prý zjistil, že to tak není, a že si Klimo s Bičanem ten milion nechali a donutil je peníze vrátit," dodala svědkyně.

10:06  Svědkyně uvedla, že Almásy měl s Michkem původně dobré vztahy. „Po čase se to ale zhoršilo. Měla jsem pocit, že Almásy dělal na Michka nějaký nátlak. Michek o tom ale nechtěl moc mluvit," poznamenala svědkyně.

9:53  Po Havlíkovi senát do jednací síně předvolal Michkovu daňovou poradkyni Radku Grossovou. Také ona popisuje problémy křižanovského lihovaru z roku 2002. „Řešil se tam únik daně. Pan Pražan byl tichým společníkem pana Michka a jednou za ním přišel ještě s jedním mužem. Později jsem se dozvěděla, že to byl Almásy. Poté se scházeli častěji. Almásy měl Pražanovi pomoci vyřešit vše tak, aby se ho trestní stíhání nedotklo," uvedla Grossová. O schůzce Michka s Pražanem a dalším mužem předtím mluvil také Havlík, který se měl jednoho setkání zúčastnit. Uvedl také, že muž měl mít maďarsky znějící jméno. Na výzvu státního zástupce Martina Brzobohatého poté všichni obžalovaní v soudní síni povstali. Svědek mezi nimi ale dotyčného muže nepoznal.

9:39  Svědek budí zdání, že ve firmě plnil funkci bílého koně. „Zkušenosti s podobnou prácí jsem neměl. Michek byl spokojený s jinou prací, co jsem pro něj dělal a proto mi tohle nabídl. Měl jsem mít nějaký paušální plat, na kterém jsme se měli ještě domluvit. Zanedlouho ale byly nějaké problémy s policií, když se bez povolení převážel líh z Křižanova do Velké Bystřice. Poté jsem měl schůzku s Michkem a jeho společníkem Pražanem a ve funkci jednatele jsem skončil," uvedl svědek. Na otázku advokátky Běly Sedláčkové, která zastupuje Rudofla Setváka, řekl, že neví kdo ho odvolal. Dokonce poznamenal, že ani neví, kdo má takové pravomoci. Poté přiznal, že společnost fakticky řídil Michek, který mu dával pokyny, co má dělat.

9:31  Havlík dělal jednatele ve firmě Liho Střelice, kterou vlastnil Michek. Soudu přitom přiznal, že ani nevěděl, jak se firma jmenuje. „Liho Střelice mi nic moc neříká. Vím, že jsem dělal v lihovaru v Křižanově. Jestli se firma jmenovala Liho Střelice, nevím. Možné to je," připustil po otázkách předsedy senátu svědek.

9:22  Předseda senátu Miloš Žďárský před několika minutami zahájil dnešní část líčení. Do jednací síně pozval prvního svědka Vladimíra Havlíka, bývalého zaměstnance jednoho z hlavních svědků Petra Michka.