Poškozenému, který se při pádu na zastávku udeřil hlavou o zábradlí a skončil s tržnou ranou na hlavě, vadilo, že řidič brzy zavřel dveře tramvaje a kvůli tomu nestihla jedna cestující vystoupit. Podle městského soudu tramvaják nejednal z důvodu nutné obrany. „Opustil kabinu a tedy i svou ochrannou zónu. Nezavolal dispečink, ani policii,“ citoval z rozhodnutí soudce Dan Krátký.

Státní zástupkyně Dagmar Veverková označila odvolání obžalovaného za nedůvodné. „Neuvádí žádné nové důkazy, jen subjektivně hodnotí svůj čin jako nutnou obranu,“ shrnula.

Bývalý primátor Brna Petr Vokřál.
Odvolali starostu. Opozici v Kníničkách pomohl Vokřál

Podle ní byl řidič v kabině tramvaje před útočníkem dostatečně chráněný, aby mohl zavolat na dispečink nebo policii. „Konflikt vyhrotil. Věděl, že může nabrat na intenzitě. Nastříkal mu pepřový sprej do obličeje a vystrčil z tramvaje,“ řekla Veverková. Obžalovaný navíc ukázal muži vystrčený prostředníček.

Státní zástupkyně uvedla, že trest, který zahrnoval i zaplacení škody 2 322 korun, je přiměřený. „Odpovídá mužově dosavadní trestní bezúhonnosti. Navíc stále může řídit tramvaj,“ uvedla Veverková. Hrozily mu až dva roky vězení.

Obžalovaný odvolacímu soudu řekl, že měl s poškozeným konflikt už dřív. Na stejné trase, jen na jiné zastávce. „Nebál jsem se. Mohl jsem zavolat na policii, ale měli bychom nejméně pět minut pauzu,“ vysvětlil.

Obžalovaný pracuje jako řidič už deset let. „Nebyl to můj první opilý cestující,“ poukázal.

Napadal ženy a bral jim kabelky. Vypátrali ho s pomocí služebního psa.
VIDEO: Napadal ženy a bral jim kabelky. Vypátrali ho s pomocí služebního psa

Odvolací soud dal řidiči nakonec za pravdu a v rozsudku ho zcela zprostil viny. Podle soudců nejde o trestný čin. „Řidičova starost je, aby se nikomu v tramvaji nic nestalo. Jednal v důsledku nutné obrany, protože útok poškozeného stále trval. Navíc pepřovým sprejem mu nemohl způsobit žádné vážné zranění, maximálně zánět spojivek,“ vysvětlil soudce Krátký.

Soudu se podle jeho slov ani nezdálo vhodné v tu chvíli volat dispečink nebo policii. Rozsudek je pravomocný. Pojišťovna může požádat o náhradu škody v občanskoprávním řízení.

Řidiči brněnského dopravního podniku jsou často cílem útočníků. Loni v březnu třeba mladík v noci napadl jednoho v Hudcově ulici. Zaútočil na něj, když šofér po směně čekal na zastávce na svůj spoj, a způsobil mu krvavou podlitinu. „Útočník říkal nesmyslné věty a místy mňoukal. Měl odřené ruce, ošetření však odmítl,“ uvedla tehdy mluvčí strážníků Tereza Kadrnožková.