Na programu byl výslech nových svědků, kteří měli do případu vnést jasno. „Lukáš s tou slečnou chodil. Pokud vím, tak ten vztah pak sám ukončil. Po rozchodu jsem zaregistroval, že u nás ještě byla, nebo s ním telefonovala. Že by jí však syn někdy jakkoliv ubližoval, jsem neviděl,“ uvedl otec obžalovaného. Podobně vypovídal i Dostálův bratr. I on popřel, že by někdy přítelkyni ubližoval.

Po něm vypovídala u soudu údajná oběť. Soudkyně Dana Kancírová však na tuto část procesu vyloučila ze síně veřejnost i obžalovaného.

Soudní znalkyně již předtím totiž upozorňovala na to, že žena má problémy se k činu dokola vracet a mluvit o něm.„Netrpí posttraumatickou stresovou poruchou. Psychické problémy začala mít nikoliv po samotném činu, ale až po soudním jednání. Musela se k tomu totiž vracet několikrát u policie, jednou u mě a nakonec u soudu, kde byl i obžalovaný. Dělá jí problémy o tom mluvit,“ uvedla znalkyně. Dodala, že se dotyčná stala obětí sekundární viktimizace. Ta se projevuje právě opakovaným připomínáním činu a jeho projednáváním.

Dostál: Vymýšlí si

Dostál se hájil tím, že si žena znásilnění vymyslela. „Neměl jsem důvod jí ubližovat. Nejsem agresivní sadista. Nikdy jsem jí nic neudělal a za tím si stojím,“ řekl dotyčný v závěrečné řeči. Podotkl, že mu naopak přijde divné, že žena už u soudu nechce vypovídat.

To, že by si vše vymyslela, soudní znalkyně vyvracela. Uvedla, že si žena podobnou věc není schopná vymyslet. „Má snížené rozumové schopnosti. Není schopná něco takového vymyslet, udržet to v paměti a opakovaně takto vypovídat,“ řekla expertka.

Státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová požadovala v závěrečné řeči trest ve druhé polovině maximálně dvanáctileté sazby. Odvolala se právě na neschopnost oběti si událost vymyslet. Svědectví Dostálových příbuzných pak označila jako irelevantní. „Ani jeden ze svědků nebyl v bytě v době, kdy muž oběť znásilnil,“ konstatovala.

Obhájce požaduje zproštění viny

Dostálův advokát Josef Čech naopak požadoval pro svého klienta zproštění viny. „Obžaloba vychází jen ze znaleckého posudku. Nikdo ale zcela nepotvrdil to, co řekla,“ uvedl obhájce.

Případ se stal v červnu roku 2008. Žena byla tehdy u Dostála na návštěvě. „Muž vytáhl ze skříně pouta a dotyčné je nasadil. Tvrdil, že je chce jen vyzkoušet. Pak ji ale povalil na zem a znásilnil,“ uvedla soudkyně.

Muž si nakonec vyslechl od soudu devítiletý trest do věznice se zvýšenou ostrahou. Po jeho odpykání navíc musí nastoupit na ochranné léčení. Soudní znalec z oboru sexuologie totiž určil, že Dostál trpí pedofilií s agresivně sadistickými sklony. „Jednoznačně se prokázalo, že žena mluvila pravdu. Znalecký posudek hovoří jasně,“ zdůvodnila soudkyně Kancírová rozsudek.

Po uvedeném činu Dostál navíc znásilnil, nebo se o to pokusil, pět nezletilých a jednu patnáctiletou dívku. Uvedený trest tak postihuje všechny jeho činy.

Státní zástupkyně i obžalovaný si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.