Kalina, kterého eskorta přivedla z vazby, letos 2. dubna odpoledne v obchodním domě Tesco v Brně na Dornychu vzal pět pizza bulek v ceně 12,50 koruny za kus, dal je do igelitky a pronesl bez placení přes pokladnu. Tam ho zadržela ostraha. "V roce 2018 byl přitom Okresním soudem v Břeclavi odsouzen za krádež k podmíněnému trestu sedmi měsíců s odkladem na 16 měsíců," uvedla soudkyně Markéta Jirsová.

Obžalovaný, který trpí schizofrenií a žije na ulici, proto za krádež pečiva v podmínce a navíc ve vládou vyhlášeném stavu nouze dostal v květnu u Městského soudu v Brně dva roky vězení. Hrozilo mu přitom až osm let.

Kalina se ke krádeži pečiva za 62,50 korun přiznal. Hájil se však tím, že je schizofrenik, který je těžce závislý na alkoholu. "Denně vypiju několik litrů vína. I ten den jsem si nejdřív koupil víno. Pak jsem ale měl hlad, tak jsem ukradl ty bulky," vypověděl policistům do spisu.

Proti dvouletému pobytu za mřížemi se proto odvolal. "Trest je nepřiměřeně přísný. Obžalovaný to dělal z existenčních důvodů, chtěl jídlo pro vlastní potřebu. Nekradl ani roušky, ani dezinfekci nebo jiný zdravotnický materiál," řekla jeho obhájkyně Petra Žilková a navrhla s ohledem na jeho duševní nemoc zastavit trestní stíhání.

Odvolací soud však její návrh nevyslyšel a Kalinovi pouze mimořádně snížil trest pod trestní sazbu. "To, že je invalidní důchodce trpící schizofrenií, ještě neznamená, že není trestně odpovědný. Soud však zohlednil jeho zdravotní stav při ukládání nižšího nepodmíněného trestu," zdůvodnila předsedkyně senátu Markéta Jirsová nový rozsudek, který je pravomocný.