Ve čtvrtek městští policisté odklidili přes 330 stříkaček. „Více než polovina připadla na Tkalcovskou ulici. Špatnou bilanci má i Husovická ulice a park u Koliště,” vyjmenoval mluvčí strážníků Jakub Ghanem nejpostiženější oblasti.

Strážníci nebezpečný odpad sbírají průběžně celý rok. Nashromážděné materiály odesílají celníkům, kteří je pak nechávají testovat.

Brňačka Kateřina Knezková ocenila, jak dobře strážníci svou práci odvádějí. „Chodím s dětmi na hřiště a nikdy jsem žádnou jehlu neviděla, ani v centru,” komentovala. Doplnila, že je důležité zajímat se o nebezpečný odpad a uklízet jej.

Děti ve Svratce našli urnu.
Objasněno. Pro urnu ze Svratky si přišla majitelka. Přišla o ni při stěhování

Podle strážníků by člověk nikdy neměl na stříkačku sahat, ale rovnou jim zavolat. Pokud se nálezce píchne nebo zraní, měl by ránu vydezinfikovat. „Následně by měl navštívit praktického lékaře, může mu hrozit nákaza infekčními chorobami,“ uvedla mluvčí jihomoravských záchranářů Barbora Truksová Zuchová.

Celostátní sběr jehel pořádají městští policisté dvakrát až třikrát do roka. Akci založili brněnští strážníci společně s těmi pražskými v roce 2015. Za rok průměrně v Brně odstraní tři tisíce stříkaček.

LENKA KROČILOVÁ