Verdikt měl původně padnout ve středu dopoledne. „Státní zástupkyně a obhájce ale pronesli v závěrečných řečech zásadní požadavky, kterými se musí senát zabývat. Jde o ochranné léčení pro obžalovaného a promlčení nároku na náhradu škody, který uplatňují příbuzní zavražděné dívky. Verdikt proto vyneseme až v pondělí odpoledne,“ vysvětlil postup senátu jeho předseda Jiří Stýblo.

Kromě těchto věcí musí senát vyřešit také otázku, jak dlouho Tesař, který si nyní odpykává trest za jinou vraždu, ve vězení ještě bude. O jeho vině totiž není pochyb. „K činu se přiznal a s vyšetřovateli od začátku vzorně spolupracoval. Nebýt jeho přiznání, nikdy by se nezjistilo, co se vlastně stalo,“ upozornil Tesařův obhájce Vojtěch Hroza

Státní zástupkyně, která si nepřála uvést jméno, upozornila, že muž se přiznal, protože měl strach, že bude vraždit znovu. „Když loni žádal o propuštění z vězení za druhou vraždu a zjistil, jakou má poruchu, svěřil se psycholožce, že vraždil už dřív. Měl totiž strach, že po propuštění z vězení by se nemusel ovládnout a mohl vraždit znovu. Snaha ulevit svému svědomí byla v tomto případě až na druhém místě. Je to poprvé, co jsem se s něčím takovým setkala,“ podotkla žalobkyně.

Vražda uškrcením

Tesař poprvé vraždil v roce 1998. Tehdy uškrtil devatenáctiletou dívku, se kterou se seznámil na diskotéce Metro v centru Brna. „Potom jsme jeli ke mně. Šli jsme do mého pokoje a popíjeli jsme vodku s kolou. Přitom jsme se navzájem svlékali. Když jsme byli nazí, položil jsem jí ruku na přirození. Jenže ona mne chytila a ptala se, co dělám. A to mne naštvalo. Začal jsem ji proto škrtit. Přestal jsem, až když už se nebránila,“ popsal v protokole svůj čin obžalovaný.

Tělo dívky pak šest dní leželo v jeho pokoji. Teprve poté se jej zbavil. Vyhodil ho do kontejneru s odpadem. Dívka tak patrně skončila na nějaké spalovně. Její tělo se nikdy nenašlo, policie proto případ až do letoška vedla jako zmizení. Teprve poté, co se Tesař přiznal vězeňské psycholožce, začala čin vyšetřovat jako vraždu.

Muž je totiž od roku 2002 ve vězení. Tehdy uškrtil mladistvou těhotnou prostitutku. Naštvalo ho, že po prvním sexu s ním odmítla mít pohlavní styk i podruhé. Podle znalců je muž agresivní sadista a jeho porucha má i nekrofilní složku. Měl by se proto podrobit ústavní léčbě.