Obvinění se ke svým činům přiznali, ale navzájem se osočovali z hlavního podílu. Pětadvacetiletý Lukáš Bejdák svaloval hlavní vinu na devětadvacetiletého Martina Mahra, který u soudu mlčel a sedmadvacetiletý Jiří Partl zase označoval za hlavu skupiny Bejdáka.

„Bejdák mě vydíral, jsem na tom psychicky špatně,“ hájil se Partl. Všichni tři už mají za sebou bohatou kriminální minulost, Mahr si dokonce v současnosti odpykává jiný trest. Za krádež mu soud vyměřil sedmnáct měsíců ve věznici s ostrahou.

Kariéra trojice obviněných odstartovala v říjnu 2006 přepadením a vydíráním Rakušana Franze Riebenbauera, kterého vylákala do chaty v Rájci na Blanensku. Tam ho svázali, sebrali mu platební karty a vymáhali dvě stě tisíc eur za propuštění cizincovi dcery. „Dohromady Riebenbauer zaplatil téměř tři miliony korun,“ uvedl v obžalobě státní zástupce Ivan Hrazdíra.

Snadný způsob obživy se mužům zalíbil a tak začala série loupeží, kdy s pistolí v ruce přepadávali pošty a banky. Mimo jiné zastavili auto Itala Salvatora Marzocca, kterého v kufru auta odvezli do lesa, kde ho přivázali ke stromu a ponechali osudu. Jeho černý mercedes pak použili při přepadení České spořitelny a následně ho za šedesát tisíc korun prodali.

Ne vždy se jim dařilo vše tak, jak předpokládali. V brněnské ulici Vídeňská si například zjistili čas, kdy se střídají směny a v domnění, že dvě ženy nesou tržbu je v říjnu 2007 se zbraní v ruce přepadli. Ke svému zklamání zjistili, že jejich tašky obsahují jen hotovost okolo sedmi set korun.

Nejčastěji však přepadávali peněžní ústavy. V maskách a s pistolí v ruce přepadli hned dvakrát Českou spořitelnu v Křižanově nedaleko Velkého Meziříčí. Využili především toho, že v Křižanově není policejní stanice. „Já mířil na pokladní, ale nebyl bych schopen vystřelit, Mahr možná ano,“ tvrdil u soudu Bejdák, který své peníze utrácel, mimo jiné, za pervitin.

Bejdák se u soudu přiznal k loupežím a po každé položce představující další zločin se omlouval a litoval. Tvrdil, že hlavním organizátorem byl Mahr, kterého znal od dětských let a který ho údajně zatáhl do světa zločinu.

Jinou verzi soudu předložil Partl, kterého Hrazdíra označil za nebezpečného recidivistu. „Poté co jsem byl propuštěn z vězení, našel jsem si zaměstnání a žil poctivě. Jednou si ode mě Bejdák půjčil auto, ale nechtěl ho vrátit, protože jsem mu dlužil peníze,“ zdůvodňoval Partl začátek své loupeživé kariéry.

Bejdákovi údajně dlužil asi dvě stě tisíc korun, ale ten je zpátky nechtěl ve splátkách. „Vydíral mě a nakonec jsem mu musel pomáhat, já dostal vždy polovinu a on si z ní vzal polovinu jako splátku. Bál jsem se ho,“ hájil se Partl. Z posledního pobytu ve vězení si údajně odnesl psychické problémy a při přepadení býval pod vlivem léků a alkoholu.

Problémem procesu je strach Marzocca přijet do České republiky svědčit. Své svědectví podmiňuje ochranou italské policie, která ovšem nemá na výjezdu do Brna zájem. Obhájci však na jeho výpovědi trvají.

close zoom_in close zoom_in close zoom_in
Jiří Partl, Martin Mahr a Lukáš Bejdák

ONDŘEJ PRÁŠIL