Nejpřísnější trest si v pátek odnesl třiadvacetiletý Kšica, který má jít za mříže na deset let. Bartuschkovi soud vyměřil dvaadvacet měsíců vězení a Cinkovi o dva měsíce méně. Případ tím ale neskončil. Kšica i státní zástupkyně Zuzana Zámoravcová se opět odvolali.

Případem se soud zabývá už skoro dva roky. Přestože hlavní důkazy se nezměnily, pohled soudu na ně ano. Vydělali na tom Cink s Bartuschkem. „V roce 2009 jsme je za ublížení na zdraví s následkem smrti potrestali vězením na osm a půl roku a devět let. Kšica měl jít za mříže na devět a půl roku,“ uvedl předseda trestního senátu brněnského krajského soudu Jiří Stýblo.

Nekončící koloběh

Obžalovaní se poté odvolali k Vrchnímu soudu v Olomouci. S odvoláním uspěli a případ tak putoval znovu na stůl brněnského trestního senátu, který musel obžalované znovu vyslechnout. A poté tresty změnil. Poprvé. Kšicu poslal za mříže na deset let, Bartuschkovi vyměřil šestiletý trest a Cinka potrestal vězením na pět a půl roku.

Ani tento verdikt ale nebyl konečný. Obžalovaní totiž uspěli s dalším odvoláním, a tak loni na podzim zase stanuli u brněnského krajského soudu. Podle olomouckých soudců totiž předchozí rozhodnutí neřešilo, jestli se muži na útoku domluvili a bili známého společně, nebo zda útočili zvlášť.

Senát krajského soudu poté verdikt znovu změnil. Kšicovi trest potvrdil, Bartuschka poslal za mříže na dvaadvacet měsíců a Cinka na dvacet. „Nejprve zaútočil Kšica, který muže napadl v chatě, kde bydleli. Cink s Bartuschkem se snažili rvačce zabránit. Když jim ale napadený začal nadávat, dali mu každý také ránu. Poté ho vyvedli ven, kde ho po chvíli opět napadl Kšica. A právě druhému útok bezdomovec o den později zemřel,“ zdůvodnil rozhodnutí předseda senátu Stýblo.

Ani s tímto verdiktem nebyl vrchní soud spokojený a vrátil případ do Brna potřetí. Nelíbilo se mu, že rozsudek se opírá hlavně o výpověď Cinka.

Krajský soud přesto v pátek vynesl stejný verdikt jako o pár měsíců dříve. „Je pravda, že výpověď Cinka je stěžejní, ale jen proto, že se ve spoustě věcí shoduje s tím, co řekl i Bartuschek. Z obžalovaných vypovídal jinak jen Kšica, svá ale tvrzení měnil,“ podotkl Stýblo.

Právě Kšica se proti verdiktu ihned odvolal. Jeho obhájkyně Dagmar Gottweisové s odůvodněním rozsudku nesouhlasí. „Nelíbí se mi, jak senát používá výpovědi Cinka s Bartuschkem. Vybírá z nich totiž jen některá místa. Oba také svou výpověď několikrát změnili, jsou proto stejně věrohodní jako můj klient,“ upozornila advokátka.

Zároveň podotkla, že Kšica se sice nejdříve k druhému útoku přiznal, později však u soudu vysvětlil, že ho k tomu násilím donutili známí spoluobžalovaných. „Soud tak nemá k dřívějšímu přiznání přihlížet. A kromě toho není jediný důkaz o tom, jak moc a že vůbec muže venku bil,“ dodala Gottweisová.

Mírné tresty

Proti verdiktu se v pátek odvolala také státní zástupkyně Zámoravcová. „Nesouhlasím s výší trestu pro Bartuschka a Cinka. Měli by jít do vězení na víc než dva roky. Oba navíc byli už dřív několikrát trestaní,“ řekl žalobkyně.

Podle ní obžalovaní napadli muže nejdřív společně. „Šli za ním do vedlejší chaty a tvrdili, že si s ním něco vyřídí. Potom na něj zaútočil Kšica a k němu se připojil i Bartuschek a Cink. Muže bili do hlavy. Museli proto vědět, jak moc mu můžou ublížit. Tvrzení, že Bartuschek s Cinkem známého napadli, až když na ně začal útočit, je nepravděpodobné. V tu dobu už byl totiž zraněný a oni byli navíc v přesile,“ dodala Zámoravcová. O tom, zda jsou její námitky oprávněné nebo jestli soud rozhodl napočtvrté správně, rozhodne opět Vrchní soud.