Žena podle obžaloby peníze z účtu radnice posílala na své účty v letech 2014 až 2019, kdy radnice zmizení peněz odhalila, šlo o 164 převodů. Podle obžaloby dávala žena vedení radnice jako účetní k autorizaci hromadné platby, kdy u některých případů zaměnila číslo účtu za své. Následně manipulovala s přehledy plateb, ze kterých odstraňovala ty platby, které odcházely na její účet. Celkem šlo asi o osm milionů korun. Žena takto získané prostředky podle žalobce použila pro svou osobní potřebu.

Bývalé účetní dal soud už dříve čas na jednání o dohodě o vině a trestu, dohodu ale účetní neuzavřela. Soud ale dnes přijal její prohlášení viny. Řídká následně vyjádřila lítost. "Nevím, jak se to všechno seběhlo. Nasedla jsem do rozjetého vlaku, který už nešlo zastavit,“ uvedla žena.

Hlasování na krajském zastupitelstvu o uspořádání Olympijského festivalu v roce 2022 v Brně.
Olympijský festival v Brně? Podpora Číny, prohlásil krajský zastupitel

Žalobce navrhl pro ženu trest tři roky vězení, také trest zákazu výkonu činnosti na pozici účetní na pět let a propadnutí náhradní hodnoty 38.000 korun, které zajistila policie. Zmocněnec Jundrova se přidal s požadavkem na náhradu škody. Žena v mezidobí prodala dům, čímž část škody uhradila, zbývající částka podle zmocněnce tak činí 3,5 milionu korun plus úroky z prodlení.

Soud ženu poslal na 20 měsíců do vězení, ve zbylé části se přiklonil k návrhu žalobce. Ženě na pět let zakázal výkon funkce na pozici účetní, rozhodl i o propadnutí zajištěných peněz. Dotyčná také městské části musí doplatit zbývající částku, tedy přes 3,5 milionu korun.

Institut prohlášení viny zavedla novela trestního zákoníku loni na začátku října spolu s dohodou o vině a trestu. Obžalovaný může před soudem prohlásit, že je vinen spácháním skutku uvedeného v obžalobě a že souhlasí s právní kvalifikací. Pokud soud takové prohlášení přijme, související dokazování se neprovádí.

Jundrov odhalil zmizení peněz z účtu v roce 2019. Městská část se 4000 obyvateli má roční rozpočet kolem 35 milionů, chybějící částka tak činila víc než čtvrtinu. Radnice si proto bezúročně půjčila od města šest milionů korun k pokrytí investic s příslibem, že peníze vrátí do tří let. Peníze už splatila.