Po malých částkách, zato velmi často falšovala čtyřicetiletá účetní z Kuřimi na Brněnsku doklady. Peníze, které pak vytahovala z pokladny si nechala pro vlastní potřebu. Neukládala je ale ani do nemovitostí, ani si za ně nekoupila nové auto. Přes dva miliony korun propila.

V uplynulých dnech začali kriminalisté z okresu Brno-venkov ženu stíhat z trestného činu zpronevěry. Za bezmála šest let totiž vykutálená účetní připravila firmu, v níž pracovala o více než dva miliony a tři sta tisíc korun. Za to jí hrozí od dvou do osmi let vězení.

Náhoda odhalila zpronevěru

„Na účetní, která minimálně od roku 2001 do loňského prosince falšovala účetní doklady, přišla náhodou její kolegyně. Odhalila totiž paragon vystavený na její jméno, ale částka na něm nesouhlasila. Byla o několik tisícikorun vyšší,“ řekl kriminalista Pavel Kolouch, který na případu pracoval.

Při hlubší kontrole pak jednatelé firmy zjistili, že částka nesouhlasí na vícero fakturách, paragonech a jiných účetních dokladech. „Žena přepisovala jednotlivé částky tak, že je navýšila a z pokladny si vzala přepsaný rozdíl pro sebe. Často také vytvářela doklady úplně vymyšlené,“ přiblížil Kolouch postup stíhané účetní.

Žena si z pokladny v podnikové účtárně nebrala velké částky. Zprvu jí stačily jen stokoruny. Vrcholem byl ovšem rok 2006, kdy vytvořila falešný doklad devětaosmdesátkrát. Tehdy připravila firmu o bezmála šest set tisíc korun. „Když jsme zfalšované účty počítali, vycházelo nám, že účetní vystavila zhruba dva nepravdivé doklady týdně,“ poznamenal mluvčí policie Brno-venkov Aleš Mergental.

Čarování s účetními doklady

Podobný případ, ale s mnohem menší škodou, vyšetřovali kriminalisté i v Tišnově na Brněnsku. V jedné firmě tam léta pracovala devětatřicetiletá účetní. Účetnictví měla na starosti sama a nikdo jí do práce nemluvil, a dokonce ji ani nekontroloval. Loni v červnu se psychicky zhroutila a firma musela najmout jiného účetního. Ten se při probírání tisícovkami dokladů zhrozil. Spousta z nich neseděla, a tak po domluvě s jednatelem objednal audit. Ten odhalil, že účetní zpronevěřila téměř jeden milion a dvě stě tisíc korun.

„Systém falšování dokladů fungoval podobně jako v prvním případě. Na dokladech upravovala žena částky. Když jí například přišel výdajový doklad na pět tisíc korun, vydala dotyčnému peníze a na papír připsala nulu navíc. Pětačtyřicet tisíc tak měla rázem pro sebe,“ popsal zpronevěru druhé pachatelky zástupce vedoucího oddělení hospodářské kriminality policie Brno-venkov Miloslav Vaníček.

Kromě přepisování účetních dokladů získávala žena peníze z pokladny i jinak. „Nechávala si třeba vybrané částky za stravenky zaměstnanců anebo si nechala přes půl milionu korun z odevzdaných tržeb,“ vyjmenoval Vaníček. Více než milion korun, který zpronevěřila, měla pro sebe. Notně si vylepšila svůj životní standard. „Chyba majitelů firmy byla hlavně v tom, že účetní věřili a vůbec ji nekontrolovali,“ uzavřel Vaníček.

Pro klid v duši mohou podnikatelé, kteří řeči čísel nerozumějí, využít služeb nezávislých auditorských firem. „Záleží na vůli podnikatelů, protože audit není povinný. V každém případě si jím mohou prověřit účetnictví a případně zjistit, zda je všechno v pořádku,“ řekla ředitelka brněnské společnosti Audit Konsult Věra Valová. Firma si nemusí objednat jen audit. „Kromě něj si může ověřit i kontrolní systém a jeho dodržování,“ dodala Valová.