Spolu se Špatným se ze zločinů zodpovídají také Ivan Daniel a David Dobrovolný. „Špatný vylákal pod smyšlenou záminkou do svého auta Romana Kočího. Dobrovolný byl v té době v autě také, ale vystoupil a čekal, zatímco druzí dva muži odjeli. Pak Špatný třikrát střelil Kočího do hrudníku a jednou do hlavy,“ popsala událost státní zástupkyně Vladimíra Novotná.

Špatný se potom při zpáteční cestě Dobrovolnému přiznal. „Ten událost nenahlásil a dopustil se tak trestného činu. Oba jsou také obžalovaní z toho, že se v Adamově pokusili vykrást bankomat,“ podotkla Novotná.

Bankomat Špatný podle státní zástupkyně úspěšně vykradl už před vraždou. pomáhal mu právě Kočí a také třetí obžalovaný Daniel. „Z vypáčeného bankomatu v Kloboucích u Brna sebrali přes půl milionu korun. Vykrást se pokusili také bankomaty ve Velkých Bílovicích na Břeclavsku a v Mutěnicích na Hodnonínsku,“ doplnila státní zástupkyně.

Do složitého případu je podle obžalovaného Špatného, který se k vraždě přiznal, zapletený i bývalý brněnský boxer a podnikatel Ladislav Gaži. „Seznámil mě s ním Kočí, který byl v té době můj dobrý kamarád. Já jsem s Gažim nechtěl mít nic společného, kolem něj byla mafiánská společnost. Když jsme vykradli bankomat v Kloboukách, byli jsme jen tři, ale Kočí si vymínil, že musíme peníze rozdělit na čtyři díly a jeden dát Gažimu,“ tvrdil Špatný.

Gaži byl údajně rozčilený, že pro něj Špatný odmítá pracovat a dávat mu peníze, a proto se s Kočím dohodli, že se mu pomstí. „Našel jsem v aktovce u Kočího balíčky, ve kterých byly moje cigaretové nedopalky a vlasy a také vlasy a nedopalky mé milenky. V lese u Adamova pak z Kočího vypadlo, že měli naplánováno mě zabít, pak zastřelit přítele mé milenky a narafičit to tak, že jsem to udělal já. Mou milenku pak chtěli prodat jako prostitutku do ciziny,“ prohlásil Špatný.

Původně si prý chtěl s Kočím jen promluvit, ale když uslyšel tohle, v afektu sáhl po zbrani. „Střelil jsem ho třikrát, a když už byl mrtvý, tak ještě jednou do hlavy. Pořád jsme měl před očima tu budoucnost, jak mi ji naplánoval s Gažim. Pak jsem ho odtáhl do blízkého dolíku a druhý den ho zasypal koupenou mulčovací směsí a kyselinou solnou, aby ho nevyhrabala zvířata,“ dodal Špatný.

Ivan Daniel u brněnského soudu.

Kromě uvedených zločinů viní obžaloba Špatného ještě z brutálního napadení a okradení ženy v Třebíči. To však obžalovaný odmítá. „V Třebíči jsem nebyl patnáct let a nikdy jsme nic takového neudělal. Je to vykonstruované obvinění, někomu jde očividně o to, abych dostal co nejvyšší trest,“ řekl Špatný.

Obžalovaný David Dobrovolný své zločiny přiznal. „Když mi Špatný řekl, že Kočího zastřelil, tak jsem to nikde neoznámil, protože jsem se bál, že by mi mohl taky ublížit. Bankomat v Adamově jsem s ním vykrást pomáhal, já jsem však jen držel a podával náředí,“ uvedl Dobrovolný.

Ivan Daniel veškerá obvinění popřel. „Žádný bankomat v Kloboukách jsem nevykradl, nebyl jsem ani ve Velkých Bílovicích, ani Mutěnicích. Pamatuji si ale, že se mi Kočí zmiňoval, že spolu se Špatným okradli starou paní v Třebíči,“ podotkl Daniel.

Předseda senátu Miloš Žďárský nakonec hlavní líčení odročil na začátek února. Chce totiž ještě přečíst některé svědecké výpovědi, vyslechnout několik soudních znalců a také Ladislava Gažiho.