Tři lupiči v kuklách a černých kombinézách s nápisem policie vedou po roce vyšetřování „velké slavkovské loupeže“ nad kriminalisty dva nula.

První gól do pomyslné policejní sítě střelili ve chvíli, kdy přepadli vůz bezpečnostní agentury Brink´s a zmizeli jak pára nad hrncem i s ulovenou kořistí. Sedmasedmdesáti miliony. Druhou branku dostali kriminalisté od pachatelů poté, co našli po sedmnácti dnech od loupežného přepadení prázdné kontejnery nedaleko obce Baliny na Žďársku.

„Za rok se mi v kanceláři nashromáždilo pět tlustých šanonů vyšetřovacího spisu. Vyslechli jsme na sto padesát svědků, ale zatím pachatele nemáme,“ řekl kriminalista Vladimír Seďa, který je jedním z deseti členů speciálního vyšetřovacího týmu jihomoravské policie s názvem Mega. Přestože se loupež mezi Slavkovem a Rousínovem na Vyškovsku odehrála před rokem, věří, že se policii podaří lupiče dopadnout.

Tip za miliony


Pachatelé zřejmě museli mít vytipované, kdy po silnici jezdí bílá dodávka bezpečnostní agentury, která ve svých útrobách skrývá balík peněz. Jinak by totiž v serpentinách, kde se jezdí i závody do vrchů, mohli marně čekat na lup třeba celé hodiny.

9. srpna krátce po půl osmé míjela osádka bílé opanceřované dodávky Volkswagen ceduli s nápisem Slavkov. Řidič zrychlovat nemusel. Jel totiž do kopce a brzy by musel stejně podřadit na nižší rychlost. Po několika zatáčkách osádku auta zastavili policisté v černých kombinézách. Služební auto se zeleným pruhem však u silnice nestálo. Místo něj tam byla stříbrná Mazda 626. Z ní vyskočili další policejní důstojníci.

Osádka vozu měla strach a nezmohla se na sebemenší odpor. Hrůzu v nich vyvolala i protitanková střela značky RPG 75, které se přezdívá„Pancerfaust“. Lupiči s ní na zaměstnance agentury mířili. Zbraň používají speciální armádní jednotky. Při ráži osmašedesát milimetrů se může střela dostat až do třicet centimetrů silného pancíře. Jestli byla funkční, zůstává záhadou. Makety lze nakoupit v armádních prodejnách či na internetu. Tam není o nabídku podobné zbraně nouze. Cena se pohybuje okolo pěti set korun.

O sedmnáct dní později našel houbař v lese u obce Baliny prázdné kontejnery. Vzal si je domů, protože se mu prý hodili na nářadí. Později si všiml, že jsou na nich znaky České národní banky. „Kufříky byly rozházené v okruhu padesát metrů,“ popsal důležitý nález muž, který se tehdy vydal na houby a našel to co hledali kriminalisté.

Prachy v prachu

Podle informací policie se zatím peníze neobjevily na žádném účtu banky, která má sídlo v České republice. Pohyby velkých částek totiž kontrolují analytici ministerstva financi a veškeré podezřelé transakce musí hlásit.

„Součástí ministerstva je Finanční analytický útvar, který se na základě zákona mimo jiné zabývá problematikou boje proti legalizaci výnosů z trestné činnosti. To je takzvané praní špinavých peněz,“ vysvětlila mluvčí ministerstva financí Veronika Hovorková. Podle ní musí lidé ze zmíněného útvaru hlídat veškeré podezřelé obchody. „Vklad vysoké hotovosti na účet v bance k takovým podezřelým obchodům zajisté patří,“ dodala Hovorková.

 

 

 

Případ chceme vyřešit, říká kriminalista

Zvláštní tým jihomoravských kriminalistů, který nese jméno Mega, už na největší loupeži století pracuje rok. Všichni věří, že složitý případ vyřeší. „Pracujeme na tom stále a pevně doufáme v to, že pachatele najdeme. Jinak bych tu práci ani nemohl dělat,“ tvrdí v rozhovoru pro Deník Rovnost policejní komisař Vladimír Seďa, který je jedním z detektivů desetičlenného týmu Mega.

Jak pokračuje vyšetřování slavkovské loupeže?

Od začátku pracujeme se čtyřmi vyšetřovacími verzemi. Nemohu být konkrétnější, ale zatím jsme ani jednu z nich nevyloučili.

Znamená to, že jsou mezi podezřelými i zaměstnanci bezpečnostní služby?

Ani to se nedá vyloučit. Ve chvíli přepadení jeli v bílém Volkswagenu tři pracovníci společnosti Brink´s. Vyslechli jsme nejen je, ale i zaměstnance dispečinku a desítky dalších lidí z bezpečnostní služby.

Co by vám mohlo pomoci při vyšetřování?

Pomohly by nám informace od svědků, kteří si všimli dvou aut, s nimiž byli pachatelé na místě činu. Kromě stříbrné Mazdy 626 stál v místě přepadení bílý Ford Explorer. Takových Fordů je v Česku zaregistrovaných jen devětatřicet. Všechny auta jsme vyloučili až na jedno. Někdo ho koupil v pražském autobazaru na odcizené doklady.

Zjistili jste, kdo byl majitelem dokladů?

Jednalo se o devatenáctiletého mladíka, který se tvářil dost vyděšeně. Před dvěma roky ztratil doklady a poctivě to ohlásil. Zmíněný mladý muž ale nikdy neměl řidičský průkaz, natožpak auto. Takže jsme ho vyloučili z okruhu podezřelých.

Mohli mít pachatelé nějakou vazbu na místo činu?

Loupež byla stoprocentně připravená do posledního detailu. Nemyslím si, že by měli lupiči vazbu na Slavkov nebo jeho okolí. Spíše se domnívám, že pachatelé měli vazbu na místo, kde odhodili prázdné kontejnery na peníze. Ty našel jeden houbař nedaleko obce Baliny na Žďársku, v místech, kam nikdo často nechodí. Také mohli mít neznámí lupiči spojitost s Prahou, protože tam koupili zmíněný Ford Explorer.

Myslíte si, že pachatele dopadnete?

Děláme všechno pro to, abychom případ vyřešili. Nebude to sice hned, ale určitě zapeklitý případ jedné z největších loupeží na jihu Moravy vyřešíme. Pokud bych byť na chvíli pochyboval, nemohl bych tuto práci dělat.