„Ukrajinská strana spolupracuje s donucovacími prostředky cizích zemí, aby vyšetřovala všechny případy hrozeb,“ oznámil Nikolenko, který zmínil i další podobné případy v několika dalších evropských zemích.

Zdroj: Policie ČR

Kvůli podezřelé zásilce na konzulátu zasahovali policisté. S pomocí rentgenového kontrolního systému její obsah prověřovali. Kvůli bezpečnosti strážci zákona ve spolupráci s hasiči evakuovali budovu i její okolí včetně mateřské školy. Na místo dorazili také záchranáři a evakuační autobus.

Policejní specialisté například snímali případné otisky prstů z poštovní schránky. „Z ukrajinského ministerstva zahraničí měl konzulát informaci, na co si dávat pozor. Když dnes v poště pracovníci uviděli balíček s charakteristickým znakem, zavolali policii. Dorazila prakticky okamžitě,“ uvedla v pátek konzulka Anna Prošková.

Odborníci záhy vyloučili riziko, že by obálka obsahovala nástražný výbušný systém. Situaci brali vážně s ohledem na obdobný případ ze Španělska. „Nemáme žádné informace o tom, že by pracovníkům konzulátu či nejbližšímu okolí hrozilo nějaké nebezpečí, nicméně stále platí původně vyřčené varování o kontrole příchozí pošty konzulátů a zbrojních společností,“ ohlásil policejní mluvčí David Chaloupka.

Potvrdil, že podle prvotních zjištění zásilka obsahovala živočišnou tkáň, která zamíří na analýzu do laboratoří. Případem se dále zabývají brněnští kriminalisté. „Zkoumáme význam tohoto vzkazu," reagoval na sérii podobných událostí napříč evropskými státy mluvčí Nikolenko.

Podle něj dostaly podobné balíčky také velvyslanectví v Maďarsku, Polsku, Chorvatsku, Itálii a Rakousku a generální konzuláty v Neapoli a Krakově. Uvedl dále také incidenty v jiných zemích. Poničen byl podle něj vchod do rezidence ukrajinského velvyslance ve Vatikánu, na velvyslanectví v Kazachstánu kdosi nahlásil, že se tam nachází výbušnina, ale tato informace nebyla pravdivá.

Sedmašedesátiletý muž brněnským strážníkům přiznal, že modrou značku s písmenem P označující parkoviště skutečně odvážel.
Muž v Židenicích odnesl dopravní značku. Přistihli ho strážníci

Ambasáda ve Spojených státech dostala dopis s kopií článku kritického vůči Ukrajině. Nikolenko napsal, že stejně jako většina ostatních zásilek i tento dopis došel z jedné evropské země. O jakou jde, ale nespecifikoval.