Za pohlavní zneužívání a znásilnění dětí mladších patnácti let mu hrozí pět až dvanáct let ve vězení. Podle státní zástupkyně docházelo ke zneužívání v letech 2005 až 2015, kdy vnučky jezdily k postaršímu muži a jeho ženě přespávat. Když s nimi obžalovaný zůstal o samotě, sahal jim na prsa a mezi nohy, přičemž se sexuálně uspokojoval. „Děda mě přinutil se svléknout a pak mě obtěžoval,“ uvedla jedna z poškozených dívek, která trpí lehkou mentální retardací. „Pro důvěryhodnost výpovědí je důležité určit rozsah a vliv mentálního poškození dívky,“ podotkl předseda senátu Miloš Žďárský. 

Za obviněného se postavila jeho rodina. „Je to skvělý člověk, dobře nás vychoval a pomáhal nám s výchovou vnoučat,“ uvedl před soudem jeho syn.

Podle sexuologického znaleckého posudku má obžalovaný snížené ovládací schopnosti a špatně vnímá rozdíl mezi dospělou ženou a mladou dívkou. To však muž popírá. „Za svou nevinou si stojím, nejsem žádný deviant,“ uvedl před soudem. Další jednání soud nařídil na dvacátého listopadu.

MAREK HADRBOLEC