Ústavní soud stanovil, že česká justice má v záležitostech mezinárodních únosů dětí respektovat dřívější verdikty soudů jiných členských zemí Evropské unie. „Nejsme zatím příliš zvyklí na to, že existuje mezijustiční spolupráce, která má svá pravidla," řekl soudce Jiří Zemánek.

Britův advokát Athanassios Pantazopoulos středeční rozhodnutí přivítal. „Otec se od roku 2014 snaží o to, aby se jeho dítě vrátilo do Velké Británie, kde mělo obvyklé bydliště," uvedl advokát. Otec se podle Pantazopoulose s dítětem vidí jen příležitostně, když za ním přijede do České republiky.

Brněnský dětský psycholog Petr Sakař vidí složitý a táhlý soudní proces jako problém. Na dětskou psychiku má velký dopad. „Obrovskou roli hraje čas. Jsou případy, kdy dítě po takové době rodiče nepozná, protože se k němu dostane až po letech. A najednou se stane, že je v jeho očích z tatínka cizí člověk," vysvětlil.

Pohodlí potomka by ale mělo být prioritou obou rodičů. Ti by se před stěhováním měli shodnout na řešení tak, aby je dítě mělo nablízku oba. „Měli bychom se ptát, jestli ten čin matky byl opodstatněný. Zavlečení dítěte tak daleko je brutální zásah do jeho psychiky. K tomu musí být nějaký pádný důvod, například týrání," řekl k případu Sakař.

Londýnský soud stanovil matce povinnost vrátit dítě zpět do Velké Británie. Teprve potom tamní soudy rozhodnou o budoucí úpravě péče. Haagská úmluva, kterou podepsala i Česká republika, upravuje možnost navrácení protiprávně přemístěných či zadržených dětí do místa jejich obvyklého bydliště. Právě v interpretaci pojmu obvyklé bydliště se však britské a české soudy rozcházely.

Podle českých matka žila střídavě v obou zemích a za obvyklé bydliště je tedy možné považovat právě českou adresu.

Tento argument použil při řízení také ženin advokát Michal Račok. „Osmdesát procent času trávila matka s dítětem v České republice," uvedl Račok.

Pár je nyní v rozvodovém řízení. Matka má další dítě s novým přítelem. Včerejšího jednání se nezúčastnila.

Ženin advokát novinářům řekl, že informace o rozhodnutí Vrchního soudu v Londýně jí nebyla řádně doručena, v čemž vidí porušení práva na spravedlivý proces.

KAROLÍNA PEŘESTÁ