Švačuk si opatřil dvě mačety a na jedenatřicetiletého Radka zaútočil před ubytovnou, zasáhl ho do hlavy. "Křičel na něj, že mu usekne hlavu, že ho zabije," uvedl už dříve státní zástupce Ivan Hrazdira. Muž stačil utéct.

Jedním z důkazů je kromě obalů od mačet a pachových stop i kamerový záznam. Švačuk tvrdí, že se naopak bránil útoku Radka. Nejprve k tomu chtěl použít násadu od rýče, tu mu ale z ruky vytrhl poškozený. „Lituji svého činu a mrzí mě, že jsem způsobil zranění. Z mé strany to ale nebylo úmyslné," vysvětloval.

Psali jsme: Útok mačetami: Zranění jinak než velkým nožem vzniknout nemohlo, tvrdí znalec

Podle obžaloby bylo jen dílem náhody, že Švačuk nezpůsobil muži těžké poranění mozku nebo smrtelné zranění.

Svědku Romanovi se Švačuk přitom sám svěřil, že poškozeného napadl do hlavy. Ani stopy po údajném rdoušení poškozeným nebyly na těle Švačuka nalezeny.

I podle dalších výpovědí Švačuk útočil. Po desetiminutové prodlevě se měl vrátit se dvěma sečnými zbraněmi typu mačety.

Obhajoba toto tvrzení zpochybnila. „Existenci mačet kamerový systém nedokázal. V jednu chvíli je na něm vidět pouze neurčitý blyštivý předmět. Na jednání se navíc záznam pouštěl při plném světle. Když jsem ho zkoumal, musel jsem si zhasnout a pustit si ho několikrát dokola, abych se v postavách na videu zorientoval. S rozsudkem nejsem vůbec spokojen," řekl obhájce Milan Šouba.

Podle něj o dvacet centimetrů menší a lehčí Švačuk ani nemohl poškozenému způsobit ránu na hlavě. „Navrhujeme rekonstrukci útoku, protože z fyzického rozdílu poškozeného a Vladimíra Švačuka je zřejmé, že se událost musela stát jinak," žádal Šouba.

Obhájce míní, že poškozený se zranil o sečný předmět sám, zatímco ho Švačuk držel v obraně. To ale není podle soudu pravděpodobné. „O útoku svědčí i hloubka úderu na násadě od rýče," oponoval předseda senátu Michal Zámečník.

Švačuk se dle obžaloby snažil Jaroslava zasáhnout dvakrát. Jednou se mačetou trefil do násady krumpáče, který mu poškozený vzal, podruhé do hlavy Radka.

Čtěte také: Rodinu sedláka z Hodonínska vysídlili protiprávně, rozhodl soud po 66 letech

SIMONA FERULÍKOVÁ