Někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath vypověděl, že se jednalo o běžnou zdravotní prohlídku, kterou limitovala jazyková bariéra mezi lékařem a pacientem. „Snažil jsem se jako doktor zrekonstruovat, co se mi muž o svém zdravotním stavu snažil říct, ale když jsem začal psát poznámky do systému, měl najednou v ruce nůžky. Reflexivně jsem vyskočil, vykryl nůžky oběma rukama, a pak už útočníka srazil příslušník vězeňské služby,“ popsal Rath loňský útok.

Mladý Vietnamec svou vinu u brněnského krajského soudu nepřiznal, zároveň tvrdil, že jednal zmatený a měl strach z neznámého prostředí. „V minulosti byl odsouzený za drogovou trestnou činnost. Jaký trest budeme nyní navrhovat, to zatím v tuto chvíli nemůžu prozradit,“ sdělil na místě redaktorce Deníku Rovnost státní zástupce Petr Bejšovec.

Odvolací jednání v takzvané druhé větvi korupční kauzy bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.
Rath se musí vrátit do vězení, rozhodl soud. Metrostav přijde o veřejné zakázky

Poté, co útočník Ratha napadl, jej zaměstnanec vězeňské služby Martin Hála chytil, odtáhl na druhou stranu malé ordinace a snažil se mu vyrazit nůžky z ruky. „Doktor se obžalovaného zeptal na zdravotní stav, pacient vstal a chytl nějaký ostrý předmět. Lékař se lekl, chytl útočníka oběma rukama za zápěstí s nůžkami, pak už jsem ho odtáhl já. Snažil jsem se mu dostat předmět z ruky a vzal ho takzvaně do kravaty, pak jej složil na zem,“ popsal Hála ve své svědecké výpovědi.

Útok maximální silou

Zároveň dodal, že napadení směřovalo na hrudník až krk. „Útok byl vedený maximální silou a lékař mohl být rád, že reflexivně vytáhl ruce před sebe. Kdyby nůžky prošly skrz něj, kdo ví, co by se stalo. Když jsem se pak útočníka snažil zpacifikovat, zmítal se, nadával a bylo těžké ho přeprat,“ vypověděl u soudu pracovník vězeňské služby Hála.

Stejný scénář popsala také tehdejší Rathova zdravotní sestra Bohuslava Nečasová. Uvedla, že byl pacient nejdříve klidný, dokonce až zpomalený, ale pak se ve vteřině vrhnul po tiskárně, kterou měla sestra na stole a do ruky vzal právě osudné nůžky. „Když lékař pacienta vyšetřoval, dělala jsem administrativní práce na počítači. Pak doktor najednou vyskočil ze židle a vzápětí se bránil útoku,“ řekla v úterý Nečasová.

David Rath opustil brněnskou Vazební věznici Bohunice po podmínečném propuštění.
David Rath už je venku z vězení. V Brně si odpykal polovinu trestu za korupci

Bývalý sociálnědemokratický politik David Rath opustil brněnskou věznici letos v lednu poté, co si odpykal polovinu ze sedmiletého trestu za korupci. O jeho propuštění tehdy v neveřejném jednání rozhodl Krajský soud v Brně. S brněnskou vazební věznicí v současné době spolupracuje coby praktický lékař, působiště střídá s ordinací v pankrácké vazební věznici v Praze.

Hlavní líčení pokračuje odpoledne výslechem soudního znalce. Obhájce obžalovaného si vyžádal přítomnost také soudního znalce v oblasti psychologie a psychiatrie. Za pokus o těžké ublížení na zdraví zdravotnickému pracovníkovi hrozí mladému Vietnamci až dvanáctiletý trest za mřížemi.