O rizikovosti své práce se v úterý odpoledne přesvědčila pětapadesátiletá revizorka brněnského dopravního podniku, když kontrolovala cestující v trolejbuse, který přijížděl k zastávce Klusáčkova v brněnských Žabovřeskách.

„Trolejbusem jela sedmnáctiletá dívka se svým mladším bratrem. Revizorka je přistihla při jízdě bez platné jízdenky. Namísto dořešení celé věci s revizorem se dívka rozhodla z trolejbusu vystoupit. Přitom povalila stojící pracovnici dopravního podniku na sedadla a silně ji udeřila do hlavy,“ řekl mluvčí brněnských strážníků Zdeněk Novák.

Revizorku však útočnice nijak nezranila, přestože rána do hlavy byla mířená přesně. Kontrolorka si tak přivolala na pomoc strážníky. „Mladá pasažérka jim tvrdila, že ženu udeřila omylem bez úmyslu jí nějak ublížit. Tak či tak bude mít celá událost dohru pro dívku dohru před správním orgánem,“ doplnil Novák.

Revizoři patří k nejvíce napadaným zaměstnancům brněnského dopravního podniku. „Letos jich evidujeme devatenáct, v předchozích letech to bylo méně,“ řekl předseda odborářů Dopravního podniku města Brna Otakar Mokrý. Častými pracovními úrazy trpí podle něj i šoféři. „Vedou řidiči tramvají. Letos se jich zranilo šestatřicet. Většinou jsou to úrazy při přehazování výhybek, kdy si například vymknou kotník,“ dodal Mokrý.

Kdyby si všichni černí pasažéři v brněnské hromadné dopravě koupili a označili lístek, mohlo by Brno pořídit přibližně deset nízkopodlažních autobusů. Neplatiči totiž městu ročně působí škodu asi za padesát milionů korun. Revizoři v Brně loni odhalili šestasedmdesát tisíc černých pasažérů bez jízdenky. Je to přibližně stejný počet jako v předchozích letech.

„Ve statistikách nerozlišujeme, kolik neplatičů je chyceno v konkrétním typu vozidla. Z našich zkušeností ale vyplývá, že nejvíce jich využívá tramvajovou dopravu,“ uvedla mluvčí Dopravního podniku Hana Pohanová. Podle ní jsou však pro mnohé pasažéry velkým pokušením i autobusy nebo trolejbusy.