V případě prokázání viny hrozí obžalovanému až deset let za mřížemi. Státní zástupce i obhájce se u soudu shodli, že měl muž svého spolubydlícího zavraždit ve stavu nepříčetnosti. Právě proto je trestní sazba mírnější. Obžalovaný Sehnal před soudním senátem odmítl přiznat vinu i dohodu o vině a trestu. „Přes brzký příjezd záchranářů se napadeného muže nepovedlo oživit a zemřel vlivem vykrvácení. Obžalovaný se sám přivedl do stavu nepříčetnosti, poškozený v době spáchání činu seděl na vozíku a pracoval na počítači. Marek Sehnal k němu přistoupil a nožem se šestnácticentimetrovou čepelí mu prořízl hrdlo,“ přečetl z soudu státní zástupce Robert Hanuš.

Útočník přiznal, že svého spolubydlícího usmrtil, popřel ale, že by jednal úmyslně. Podle výpovědi obžalovaného mu chladnokrevné jednání poradily hlasy, které slýchával v hlavě už několik týdnů před neštěstím. „Začalo to asi den předtím, moc jsem nespal, byl jsem venku protože jsem ztratil klíče. Pak jsme šli se spolubydlícím nakupovat, večer byli doma, a pak k tomu došlo. Přistoupil jsem k němu v pokoji, podřízl ho a šel se umýt do vany,“ vypověděl před soudním senátem obžalovaný Marek Sehnal.

Po útoku se ještě chvíli pohyboval v bytě, následně vyšel před dům, protože mu hlasy v hlavě měly poradit, aby šel najít svoji lásku. „S poškozeným jsme neměli moc dobrý vztah, bral mě spíš jako sluhu. Jak jsem ho podřízl, hodil jsem nůž na zem v kuchyni, šel jsem ven, ale to už docela rychle přijeli policisté. Nejdřív jsem jim řekl, že nevím, co se stalo a že jsem spal, přišlo mi to v ten moment jako lepší varianta, než se přiznat,“ řekl ve středu obžalovaný útočník.

Současně vypověděl, že dříve požíval pervitin, metamfetamin, kouřil marihuanu, zkoušel lysohlávky a často pil alkohol. Zároveň si postěžoval na despotického otce, který jej měl týrat, a tím u něj vyvolat také sklony ke zmíněným závislostem. „Hlasy jsem začal v hlavě slyšet asi pět týdnů předtím, než se ta událost stala, poslední asi týden už to hodně gradovalo. Byl jsem na spolubydlícího naštvaný, ale zároveň mi ho bylo líto,“ sdělil Sehnal.

Soudní znalec Petr Nedoma ve svém posudku upozornil, že útočník trpí schizofrenní psychózou. „Jeho psychický stav nebyl dobrý ani po vzetí do vazby, objevovalo se u něj například magické myšlení, paranoia, halucinace vlivem dřívější konzumace lysohlávek. Člověk v psychotickém stavu se nachází takzvaně mimo realitu, těžko lze ale říct, jestli by stav nedokázal nasimulovat. Osoby, které byly s obžalovaným v kontaktu, shodně uvedly, že bylo jeho chování zvláštní už asi tři měsíce před útokem, týden až deset dní předem už pak jeho chování mělo být dokonce neadekvátní,“ přiblížil znalec Nedoma.

Za zvlášť závažný zločin opilství nyní Sehnalovi hrozí trest vězení v trestní sazbě od tří do deseti let. Důležité však je, zda se soud s oběma procesními stranami shodne na tom, že se muž přivedl do stavu nepříčetnosti, a proto jej není možné obžalovat z vraždy.