Na první pohled tichý, bezkonfliktní chlapec. Z amerického Sacramenta přijel do Brna za příbuznými s vidinou nového života. Šok však čekal na obyvatele brněnských Ivanovic, když koncem května v roce 2013 spatřili kouř nad jedním z rodinných domků. Do garáže se proto sousedé dostali vlastními silami, co ale spatřili, nikdo nečekal. „Začali rozhrabávat popel a našli v něm mrtvolu. Syn říkal, že zahlédl bezvládnou ruku s hodinkami a pak z dálky tělo,“ řekla tehdy redaktorovi Rovnosti přímo na místě žena ze sousedství. V domě policisté posléze objevili další tři těla. Prvním podezřelým se vzápětí stal bratranec zavražděné ženy, tehdy dvacetiletý Kevin Dahlgren.

Lesní cesta mezi sídlištěm Kamechy a Brněnskou přehradou byla místem, kde mladík zaútočil na ženu a pokusil se ji znásilnit.
Pokus o znásilnění v Brně: mladík zaútočil na ženu mezi Kamechy a přehradou

Od vynesení rozsudku nad několikanásobným vrahem uplynulo v úterý přesně pět let. Podle kriminalistů se však stále jedná o největší masovou vraždu, kterou se v posledních letech zabývali. „S ohledem na počet obětí byl tento případ s velkou pravděpodobností jedním z nejzávažnějších, s jakým jsme se dosud setkali“ zhodnotil po letech tragédii ředitel jihomoravských policistů Leoš Tržil. O život Dahlgren připravil čtyřčlennou rodinu. Otce hudebníka, matku učitelku a jejich dva syny, kteří tou dobou studovali na střední a vysoké škole.

MEZINÁRODNÍ DOPAD

Navzdory rychlému zásahu policistů se Dahlgrenovi bezprostředně po vraždě povedlo uprchnout zpět do Spojených států. Hned na letišti jej však zadrželi američtí policisté. K jeho vydání do České republiky pak vedla trnitá cesta. „Američané tehdy své občany ke stíhání do jiných zemí nevydávali,“ vzpomínal Tržil. Po dlouhých jednáních však v tomto ohledu dosáhlo Česko prvenství. Koncem srpna 2015, o více než dva roky později od chladnokrevného masakru, vydaly Spojené státy Dahlgrena jako prvního Američana v historii k trestnímu stíhání do zahraničí.

ODVOLÁNÍ ZAMÍTLI

Doživotí. Tak zněl po necelých dvou měsících od začátku hlavního líčení rozsudek vynesený brněnským krajským soudem. „Oběti usmrtil zvlášť surovým způsobem a zabil víc osob. Na jeho kalhotách nalezli genetikové v devětatřiceti skvrnách krev všech čtyř obětí. Pětadvacet z nich vzniklo dopadem krve na oblečení,“ zdůvodnil své rozhodnutí předseda soudního senátu Michal Zámečník.

 V autobusu se zranili cestující při prudkém brzdění, ilustrační foto
Pět zraněných cestujících po prudkém brzdění autobusu: do cesty mu vjelo auto

Dahlgren se na místě odvolal, olomoucký vrchní soud však odvolání o tři čtvrtě roku později zamítl.

Pro Dahlgrenova obhájce znamenal případ zejména velkou výzvu. „Z hlediska profese se určitě jednalo o zajímavou a jedinečnou kauzu, osobní život mi ale nijak neovlivnila,“ konstatoval advokát Richard Špíšek.

Ničivé plameny zachvátily v centru Brna sedm aut.
Sedm hořících aut ve Františkánské v Brně: ve hře je i úmyslné založení požáru

Mladíkovu příčetnost lékaři několikrát prozkoumali. Podle psychiatrických posudků trpěl poruchou osobnosti, vraždy ale vykonal vědomě. Za mřížemi valdické věznice strávil Kevin Dahlgren rok a půl, 11. ledna 2018 se ve vězeňské cele oběsil.