Občané města Brna by měli být informováni o tom, jak nebezpečný člověk se bude pohybovat v ulicích města, napsal nedávno Deníku příbuzný jedné z obětí znásilnění, jež má podle soudu na svědomí dnes osmadvacetiletý Zdeněk Pelikán, nyní Malík.

Ten byl před devíti lety Krajským soudem v Brně odsouzen k pěti letům vězení za znásilnění a pokus o znásilnění dvou žen. Za to mu hrozilo až dvanáct let. Po propuštění z vězení se musel podrobit ústavní sexuologické léčbě. Tu podstoupil v Psychiatrické nemocnici v Brně – Černovicích. Tamní lékaři v minulých dnech podali k soudu návrh na prodloužení ústavní léčby. Důvod není přesně znám, ale Městský soud v Brně rozhodl o propuštění Malíka na svobodu. Nesdílel tak názor příbuzného, že je Malík natolik nebezpečný, aby zůstal za zdmi léčebny.

„Během veřejného zasedání bylo rozhodnuto tak, že se ochranné léčení ústavní mění na formu ambulantní. Všechny strany se proti tomuto rozhodnutí vzdali práva stížnosti,“ konstatovala mluvčí městského soudu Petra Hovorková.

Rozhodnutí je pravomocné. Stížnosti se vzala i psychiatrická nemocnice, která pro Malíka původně navrhovala prodloužení léčby v ústavní formě.

Velmi nebezpečný

„Nemocnice se nebude k případu z důvodu povinné mlčenlivosti vyjadřovat,“ uvedla Kateřina Sobotková ze sekretariátu nemocnice.

Příbuzný, s nímž je Deník v písemném kontaktu, ale před Malíkem i přesto varuje.

„S propuštěním nesouhlasím, ale bohužel jako obyčejný člověk s tím nic nenadělám. Má toho na svědomí hodně a je strašně nespravedlivé, že se zase dostane ven. Tento člověk je velice nebezpečný pro společnost,“ je přesvědčený příbuzný oběti.

Malík, tehdy Pelikán, podle soudu napadl dvě ženy v létě roku 2011 v brněnských Židenicích. Od pasu dolu nahý v polovině července hodinu a půl po půlnoci přišel k sedmapadesátileté ženě. Pravou rukou jí zakryl ústa a zatáhl ji do křoví. Hrozil ji zabitím a dvě hodiny ji znásilňoval. Napadená žena utrpěla vážnou posttraumatickou stresovou poruchu.

Druhou ženu přepadl o měsíc později kolem půlnoci. Opět byl do půl těla nahý. Ženu osahával pod oblečením. Když začala křičet, i ji hrozil zabitím. Žena se mu ale vysmekla a utekla. V ruce mu zůstala jen její kabelka.

K útokům se přiznal

Soud tehdy konstatoval, že obžalovaný podle znalců trpí patologickou sexuální agresivitou. „Jeho pobyt na svobodě je vysoce nebezpečný,“ ujišťovala tehdy soud sexuoložka Petra Sejbalová. Pelikán, dnes Malík, se k oběma útokům přiznal a podrobně je ve své výpovědi popsal.

„Před tím jsem vždy vypil několik piv a kouřil marihuanu,“ uvedl před soudem Pelikán, přestože od lékařů věděl, že návykové látky užívat nesmí.

Už v roce 2009 byl totiž Městským soud v Brně potrestán za dva pokusy o znásilnění dvouletým vězením s podmínkou na tři roky. I tehdy musel nastoupit ústavní léčbu. Z psychiatrické léčebny v Černovicích ho propustili po dvou letech v červnu 2011. O měsíc později řádil znovu.