Eva Malastová řídila noční klub v Oblekovicích na jižním okraji Znojma poblíž hlavní silnice do Rakouska nejprve s manželem. Po jeho smrti od roku 2014 do loňského roku podnik vedla sama. „Od žen, které poskytovaly sexuální služby, dva roky požadovala část jejich výdělku. V jednom případě šlo o i nezletilou dívku. Obžalovaná věděla, že je mladší osmnácti let,“ sdělila dřív mluvčí Krajského soudu v Brně Eva Sigmundová.

Podle soudu svědci a důkazy jasně prokázali, že žena měla z provozování nevěstince peníze, které využívala na pokrytí životních nákladů. „Po smrti manžela podnik vedla. Starala se o něj a pravidelně tam chodila. Soud však neprokázal, že by dívky sjednávala a nabádala je, jak se chovat,“ uvedla soudkyně Dagmar Bordovská.

Brněnský krajský soud v pondělí nakonec uznal Malastovou vinnou a poslal ji na pět let do vězení. Tři roky přitom dostala za obchodování s lidmi a dva roky za kuplířství.

Rozsudek není pravomocný, protože státní zástupkyně i obhajoba soudu sdělili, že si ponechávají lhůtu ke zvážení případného odvolání.

Jak už Deník Rovnost informoval, soud začal případ projednávat letos v březnu, Malastové za žalované trestné činy hrozilo až deset let vězení.

Před devíti lety stáli před soudem provozovatelé jiného, mezitím už zavřeného, nočního podniku, rovněž v Oblekovicích. Rakouský podnikatel Gerhart Hausmann a jeho společník Jan Nováček v něm tehdy podle obžaloby zaměstnávali i šestnáctileté dívky. „Přestože oba věděli, že dívkám není ještě osmnáct let, nechali je pracovat ve svých nočních podnicích,“ upozornila před časem státní zástupkyně Ludmila Doležalová.

Hausmannovi soud uložil čtyři roky odnětí svobody, Nováčkovi pak o rok méně.

JAN VOSTAL