Státní zástupce Milan Richter vinil Stankoviče, že se 10. dubna 2011 pokusil přes bývalý hraniční přechod Lanžhot převézt téměř kilogram heroinu v hodnotě milion korun. „Dva balíčky s drogou ukryl v dutině dveří zavazadlového prostoru auta. S tím se potom pokusil přejet ze Srbska do České republiky," sdělil žalobce.

Vymyšlený známý

Obhájkyně klienta Stanislava Jurčíková hájila s tím, že o drogách, které převážel v autě, nevěděl. „Dělal řidiče svému známému Ljubodragovi Džordževičovi. Tomu se ale udělalo před hranicemi špatně, a tak vystoupil. Dál jel Stankovič sám," uvedla obhájkyně.

Právě toto tvrzení se snažil vyvrátit státní zástupce. „Nikdo takový neexistuje. Obžalovaný si spolujezdce vymyslel. Příjmení zvolil na základě rodného jména jeho bývalé manželky," uvedl Richter. Připomněl, že srbští policisté ve městě Kruševac, kde měl Džordževič bydlet, vypátrali jen jednoho muže s takovým jménem. „Ten ale popřel, že obžalovaného zná," řekl Richter.

V autě celníci našli také mobilní telefon. Z textových zpráv v něm je patrné, že obžalovaný o drogách věděl. Stankovič tvrdil, že telefon nebyl jeho. „Ze seznamu kontaktů však vyplývá, že mobil patřil Stankovičovi. Obsahoval čísla jeho syna i zaměstnavatele," upozornil žalobce.

Státní zástupce také poukazoval na to, že obžalovaný ve výpovědi tvrdil, že jel do České republiky vyzvednout nějaké věci. „Ani přesně nevěděl, kam má jet, co má vyzvednout a s kým se má setkat. Což je dost nereálné, protože je nelogické, aby mu někdo podstrčil heroin za milion korun, a potom riskoval, že se třeba odchýlí od trasy," poukázal Richter.

Problém s vydáním

Obhájkyně Jurčíková ale nabídla jinou verzi příběhu. „Stankoviče mohli zneužít obchodníci s drogami. Někdo mohl dát celníkům tip a mezitím, co kontrolovali jeho auto, pak mohl převézt větší zásilku drog," řekla Jurčíková.

Soudce tomu neuvěřil a odsoudil Stankoviče k šestiletému vězení. U údajného Džordževiče plně souhlasil se státním zástupcem. „Je nelogické, aby ho obžalovaný v brzkých ranních hodinách vysadil někde po cestě s domluvou, že ho vezme po cestě zpět, když na něj ani neměl kontakt," uvedl Vrtek. To označil za jeden z důvodů, proč hodnotí výpověď obžalovaného za nevěrohodnou.

Rozhodnutí není pravomocné, protože si obhájkyně ponechala lhůtu na odvolání. I kdyby pak vrchní soud v Olomouci verdikt potvrdil, s vydáním Stankoviče do České republiky by byl podle Richtera patrně problém. „Srbsko občany nevydává a není v Evropské unii, takže by Stankoviče nevydalo ani na základě evropského zatykače," upozornil žalobce.