Deset ze severu, deset z jihu. Víc lidí do budovy soudu nesmí. Takový je příkaz předsedy senátu brněnského krajského soudu Jiřího Stýbla, který řeší případ války dvou rodin olašských Romů. Zákaz vstupu znepřátelených klanů má zabránit případným konfliktům a neustálým hádkám, které doposud provázely každé hlavní líčení.

„Oproti minulé organizaci jednání je v kauze olašských Romů jedna změna, zřejmě dost podstatná. Do budovy soudu bude vpuštěno maximálně deset osob z jejich řad. Příslušníci obou znepřátelených klanů byli na tuto skutečnost upozorněni, takže na soudním nádvoří by se neměla strhnout žádná mela,“ potvrdila Deníku.cz mluvčí Krajského soudu v Brně Miroslava Sedláčková.

Zvýšená bezpečnostní opatření se vyplatila. Na nádvoří i v budově soudu byl klid. Před Justičním palácem navíc stála šestičlenná hlídka justiční stráže, která do budovy soudu nepustila „nežádoucí osoby“. S klidnějším jednání byl spokojen i soudce. „Uvnitř je klid a to co se děje venku je věcí policie,“ zhodnotil Stýblo pondělní jednání.

Pomsta za věno

Spor dvou rodin z Ostravska a Brněnska se táhne několik let. Ostravští totiž nemohou těm z Brna přijít na jméno, protože dcera Josefa Lakatoše si našla jiného a její otec nevrátil ostravské větvi sedmdesátitisícové věno. Tekla kvůli tomu krev a skončilo to až pokusem o vraždu. A právě za ten může brněnský krajský soud, který se případem války Olachů zabývá, poslat do vězení pětici útočníků, kteří loni v létě Lakatoše přepadli, zbili a střelili ho do břicha.

Podle žaloby patří útočníci do ostravského klanu. „Na lavici obžalovaných sedí Ladislav Daniš zvaný Beáš, jeho syn Lucián s přezdívkou Čurda, Richard Rafael známý pod přízviskem Haďma, Ladislav Gruľa zvaný Pišun a Jiří Daniš alias Čoko,“ vyjmenoval seznam násilníků i s přezdívkami státní zástupce Ivan Hrazdira. Mužům hrozí až dvanáctiletý pobyt za mřížemi.

Obžalovaný jako překladatel

Jedním z důkazů, kterým se soud v pondělí zabýval, byl odposlech telefonního hovoru mezi Jiřím Danišem zvaném Čoko a manželkou postřeleného Lakatoše, které se říká Pinura. Rozhovor vede žena s mužem v olašské romštině. Soud si vyžádal překlad od odborníka, který jej však vypracoval jen zčásti. Slova se proto ujal Daniš, který záznam odposlechu simultánně překládal.

Čoko s Pinurou rozebírají výpověď u soudu. Pinura totiž v soudní síni tvrdila, že na jejího muže vystřelil Beáš. O týden později, když hovořila s Čokem si už tak jistá nebyla. „Chtěl otočit, ale nejde to,“ křičela do telefonu. Ostravská větev Lakatošovi slíbila, že pokud změní výpověď, dostane peníze. Pinura ale Čokovi řekla, že nic nechtějí.

Komplikovaný proces bude pokračovat v listopadu. Soud totiž čeká na spis z prostějovského okresního soudu, kde byla souzena část obžalovaných.