Po neznámém pachateli pátrají policisté již od dubna. „Na klíčových kamerových záznamech je muž, který se v inkriminované době nacházel blízko místa vloupání. Tento důležitý svědek může pomoct objasnění případu," poznamenal brněnský policejní mluvčí Petr Vala.

Lidé, kteří muže z kamerových záznamů poznají, se mají ozvat na linku 158. „Muž byl oblečený do černé bundy, černých riflí a přes ústa měl černý šátek. Měl prořídlé vlasy s čelní pleší a na očích měl nasazeny dioptrické brýle," popsal hledaného svědka Vala.

Zloději si nedávají pokoj ani v letních dnech. Přesvědčila se o tom i mladá dvojice žijící v centru Brna. „Nicnetušící pár v bytě odpoledne spokojeně odpočíval, když jej probral podivný hluk. Drzého lapku pak načapali akorát ve chvíli, kdy si to již promenádoval po jejich předsíni. Před přesilou se překvapený muž dal na bleskový úprk," uvedl Vala.

Ilustrační snímek.
Dvouletá dívka v centru Brna balancovala na parapetu okna. Ve čtvrtém patře

Dvojice byla natolik duchapřítomná, že zloděje před útěkem ještě stihla prohledat. „Z bytu naštěstí nestačil nic ukrást, přesto je vloupání prošetřováno ze spáchání trestných činů krádež a porušování domovní svobody. V případě odsouzení pak drzému zloději hrozí až dvouletý pobyt za mřížemi," podotkl policejní mluvčí.

Policisté i kvůli tomuto případu upozorňují, aby lidé své byty zamykali i ve chvílích, kdy jsou doma. „Jen klíč zastrčený v zámku nestačí, pro vniknutí do příbytku totiž zloději používají docela jiné nástroje," upozornil Vala.

Policisté rovněž doporučují další opatření. „Základem jsou kvalitní dveře s bezpečnostním zámkem, vložkou a štítem, které jsou odolné proti rozlomení, odvrtání, prokopnutí a vysazení. Lidé také nesmí zapomenout ani na ostatní stavební otvory, jako například na sklepní okna, okna na toaletách či dveře na dvůr," nastínil Vala.