Mezinárodní rychlík R 374 Pannonia z rumunské Bukurešti do Prahy se stal cílem středeční přepadové kontroly cizinecké policie. Policisté v rychlíku odhalili muže, který nemá v Česku co pohledávat. Jmenuje se totiž Rastislav Krohľák a před jedenácti lety v Praze vraždil.
„Ve vlaku cestoval čtyřiatřicetiletý muž ze Slovenska, který má v České republice zakázaný pobyt. Důvod zákazu je prostý. Před několika lety ho soud potrestal pro trestný čin vraždy. Trest si sice odpykal, ale soud mu navíc udělil trest vyhoštění na dobu neurčitou,“ řekl mluvčí cizinecké policie Brno Roman Pittner.
Vyhoštění na dobu neurčitou prakticky znamená, že muž nesměl překročit území České republiky na doživotí. Nebezpečný cizinec se tak podle policie dopustil trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí.
Z vlaku Krohľák putoval do policejní cely, kde ho ještě ve středu dopoledne navštívil státní zástupce. Žalobce včera dokončil obžalobu s níž dnes předstoupí před brněnský krajský soud. Ten vraha s největší pravděpodobností potrestá až půlročním pobytem ve vězení. Další možností je jeho vydání slovenské policii.
Zabitý důchodce
Hrdelní zločin, který má zadržený vrah na svědomí, se stal v roce 1997. „Krohľák přepadl důchodce. Oloupil ho a zabil,“ stojí v soudním spisu. Pražský soud muže odsoudil na jedenáct let do vězení. Slovák si v českých vězeních odpykal jen čtyři roky. Zbytek strávil za mřížemi na Slovensku. Loni na podzim brány nápravného zařízení opustil a dostal se na svobodu.
Kolikrát cestoval Krohľák do Česka, nikdo neví. Jisté je jen jedno. Jeho středeční výlet byl na dlouho poslední. Krohľák je podle údajů cizinecké policie prvním vrahem, kterého cizinecká policie na jihu Moravy dopadla. Přesněji řečeno prvním, jehož objevila na trase do Česka.
Opačným směrem utíkal na jaře loňského roku Syřan Mohamad Fahed. Ten v dubnu zavraždil svou přítelkyni v Želešicích na Brněnsku. Ubodal ji několika ranami a navíc jí proříznul hrdlo. Po činu chtěl utéci do zahraničí, ale nepovedlo se mu to. Hlídka pohraničníků ho zadržela mezi Mikulovem a obcí Sedlec na Břeclavsku.
„Muže, který chtěl zřejmě překročit hranice, odhalila termovize. Při rutinní kontrole státních hranic jsme si totiž všimli auta, z něhož vystoupil člověk s batohem na zádech. Ušel od vozu několik metrů a lehl si do vinohradu,“ řekl jeden z policistů, kteří tehdy měli na hranicích hlídku. Pohraničníci, kteří seděli v autě s termokamerou, se spojili s další hlídkou, která později Faheda ve vinicích zadržela.
Akce Závoj
Policisté, kteří opustili po vstupu do Schengenu hranice, mají nyní širší spektrum své působnosti. Běžence a lidi, kteří nemají v Česku co pohledávat, mohou prakticky zadržet kdekoliv. „Případ zadrženého vraha je jedním z mnoha a dokazuje fakt, jak nutné jsou kontroly cizinecké policie v rámci závojového pátrání. To je nový styl práce cizinecké policie, která od vstupu do Schengenu nehlídá hranice, ale pohybuje se spíše směrem do vnitrozemí,“ dodal Pittner.
Přestože hranice zmizely, pohraniční policie je stále ve střehu. „Ochrana hranic má dnes úplně jiný smysl. Už nehlídáme lidi, kteří chtěli ze země utéct. Naše činnost je zejména pochůzková a preventivní,“ řekl šéf cizinecké policie Mikulov Imrich Časný. Podle něj je srovnání minulosti a současnosti jako najít tisíc rozdílů mezi mercedesem a trabantem. Pohraničníci třeba drží v ruce častěji přístroj s termovizí nežli zbraň. „Zařízení, které funguje na principu odhalování sálajícího lidského tepla je velký pomocník. Hlídka je používá namátkově a dokáže najít třeba člověka, který leží v poli,“ dodal Časný.