Zavražděného osmaosmdesátiletého důchodce našli v sobotních ranních hodinách za dveřmi do bytu v domě s pečovatelskou službou v brněnské Hybešově ulici. O případu už Brněnský deník Rovnost informoval. „Pachatel poškozenému způsobil tupá zranění v oblasti hlavy. K útoku se blíže vyjadřovat nebudeme,“ sdělil Blahák.

Nález těla byl kriminalistům podezřelý. „Ještě téhož dne jsme proto provedli soudní pitvu. Jedná se o závažný čin vraždy, pachateli hrozí od patnácti do dvaceti let nebo až výjimečný trest,“ uvedl včera ředitel jihomoravské policie Leoš Tržil.

Ze zajištěných stop a DNA se policii podařilo vytipovat možného pachatele. „Ten byl v neděli odpoledne zadržen. K činu se doznal. V současné době čeká na uvalení vazby,“ informoval Tržil.

Vraždu spáchal muž, kterému je kolem třiceti let. Zřejmě neloupil poprvé. „V minulosti byl několikrát vyšetřován i soudně trestán zejména pro majetkovou, ale i pro násilnou trestnou činnost,“ vyjmenoval Blahák.

Zdroj: Policie ČR

Na domě v Hybešově ulici byla kamera, která pachatele i jeho počínání při vstupu do domu zachytila. Podle policie přeskočil plot a vešel do domu ze dvora. Usmrcený důchodce se zrovna vracel z návštěvy známé, která bydlí o patro nad ním.

Po návratu z návštěvy důchodce pustil pachatele do bytu. „Poté, co starší muž zavřel dveře, na něj pachatel zazvonil nebo zaklepal a vešel do bytu. Důchodce mu otevřel,“ podotkl kriminalista Blahák.

Pachatel si vybavení bytu obhlédl v době, kdy v něm osmaosmdesátiletý muž nebyl. „Odcizil televizor, telefon a ten stihl uložit do zastavárny. Veškeré věci, které pochází z trestné činnosti, policie už zajistila,“ přiblížil Tržil. Vraždu se policii podařilo vyřešit během dvou dnů.

Obdobný případ se stal v Břeclavi před zhruba desíti dny. „Na Břeclavsku evidujeme ještě asi další tři případy za poslední dobu. Apelujeme na všechny důchodce, aby dávali pozor, koho pouští do bytu a používali bezpečnostní prostředky na dveřích,“ upozornil Tržil.

Násilí je podle něj v těchto případech četnější. „Stává se to častěji, než kolik je případů, kdy se pachatel vydává třeba za kontrolu plynu. V kraji se objevily i případy, kdy dotyčný volal starším lidem, že se jejich příbuzným něco stalo při dopravní nehodě a snažil se tak vylákat peníze,“ shrnul Tržil.