Do domu v Ivančicích na Brněnsku se dva dny před předloňskými Vánocemi vloupali také Simon Baier a Michal Cvan. Našli tam devadesátiletého důchodce, kterého podle rozsudku Krajského soudu v Brně zabili. Soudce Michal Vrtek za to udělil mužům tresty v celkové délce devětapadesáti let.

Až v úterý poprvé vypovídal Jozef Minár. Dříve před soudem nechtěl mluvit kvůli špatnému zdravotnímu stavu. „Byl jsem na tom psychicky mizerně, pokusil jsem se i oběsit. Chtěl jsem vše vzdát. Už se ale cítím lépe a přeji si všechno uvést na pravou míru,“ vysvětlil Minár.

Minár přiznal, že kradl, ale o důchodci v domě prý nevěděl. „Zvonil jsem a taky bouchal na dveře. Z komína nešel dým, proto jsem si myslel, že je dům prázdný. Cvan a Baier byli za zavřenými dveřmi ve vedlejší místnosti. Nevím, co tam přesně dělali, žádné výkřiky jsem neslyšel. O tom, že byl v domě další muž, jsem se dozvěděl až v autě, když jsme odjížděli pryč,“ řekl Minár.

Proti jeho výpovědi se ohradil Baier. „Lže a jeho tvrzení nechápu. Již dříve jsem mluvil pravdu já a dokázal jsem to i při rekonstrukci,“ bránil se.

Vrchní soud v Olomouci požadoval po brněnském krajském soudu vysvětlení rozporu mezi znaleckými posudky, které určovaly dobu i způsob úmrtí devadesátiletého muže.

Znalecké posudky se v obou hlediscích rozcházely. Původní posudek vypracovali Tomáš Vojtíšek a Jan Krajsa. „Muž se udusil v důsledku tlaku na krk a hrudník způsobený násilím. Umřel v noci na třiadvacátého prosince, přesnější dobu nejsme schopni určit,“ uvedl Vojtíšek.

Znalec Jiří Hladík, který poprvé vypovídal, na žádost obhájce Baiera, až v Olomouci, dospěl k jinému závěru. „Poškozený zemřel udušením na následek dechové nedostatečnosti. Ležel v nevyhovující podobě na břiše s rukama svázanýma za zády. Měl zlomených devět žeber a v jeho věku se nedokázal dostat do příhodnější pozice. Doba smrti je tedy až v ranních hodinách třiadvacátého prosince,“ sdělil Hladík.

Kvůli rozporům v posudcích navrhly všechny strany vyhotovit nový revizní znalecký posudek. Předseda senátu Michal Vrtek odročil jednání na neurčito. „Necháme vyhotovit revizní posudek, ale nyní nedokážeme předvídat, kdy bude hotový,“ odůvodnil své rozhodnutí.

Vrchní soud v Olomouci odsoudil trojici už dříve, za loupežné přepadení seniora v Lysicích na Blanensku. K sedmiletému, devítiletému a jedenáctiletému vězení.

ONDŘEJ KALOUD